polární záře
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Chcete-li zažít polární záři na vlastní oči, právě začalo nejvhodnější období pro její pozorování. Abyste však měli jistotu, že ji spatříte, musíte se dostat do oblasti nejlépe nad polární kruh. K tomu je potřeba ještě bezmračná obloha a černočerná tma. Taková situace naštěstí v těchto místech nastává celkem často.


Mystika a vědecké vysvětlení polární záře

Severní polární záře se odborně nazývá Aurora Borealis. Tento úkaz fascinuje lidstvo již od nepaměti. Kouzelné nebeské divadlo září nádhernými barvami a naplno tak ukazuje schopnosti přírody. Předci severských národů přisuzovali světelné efekty všemohoucím božstvům a polární záři plně zakomponovali do své mytologie. Až věda dokázala přirozený původ severní i jižní polární záře objasnit. Za magickou podívanou stojí sluneční vítr, který dopadá do zemské atmosféry a v blízkosti magnetických pólů vytváří fascinující světelnou podívanou. I přes racionální vysvětlení zůstává pozorování polární záře dechberoucí a mystickou podívanou.

Kdy a kde polární záři pozorovat

Aby člověk mohl spatřit polární záři na vlastní oči, musí vyrazit do polárních oblastí, a to ideálně v období od října do března. Nejlepší podmínky pro pozorování jsou především v říjnu, listopadu a březnu. Ani v ostatních měsících však není o nebeskou světelnou hru nouze, pouze panuje horší počasí.

Pro středoevropana je nejbližším možným cílem sever Skandinávie. Vyhledávané jsou norské Lofoty nebo město Tromso. Ve Švédku jsou vhodné podmínky ve městě Kiruna a v národním parku Abisko. Do těchto míst se přímo vypravují expedice, s cílem zažít polární záři na vlastní oči. Chcete-li něco exotičtějšího (ale také nákladnějšího), vyrazte na Špicberky, do finského Laponska nebo na sever Islandu. Obecně platí, že čím blíže budete magnetickému pólu, tím fantastičtější polární záři uvidíte. Zároveň není nutné cestovat do arktického území severní Kanady nebo na sever Grónska, protože rozdíl v kráse polární záře nemusí být až tak patrný.


K méně obvyklým cílům patří sever Skotska, Faerské ostrovy nebo ruský Murmansk, avšak i z těchto míst je Aurora Borealis dobře pozorovatelná. Stejně tak je na ni fascinující pohled z letadla, kde ji často pasažéři ani nečekají.

Související:  Exotika v Evropě: Norské Lofoty jsou nádherný a vůbec ne drsný sever

Polární záře v Česku

Ve výjimečných případech lze spatřit severní polární záři i z naší středoevropské kotliny. Podle webových stránek České astronomické společnosti dochází k intenzivním polárním zářím, které jsou viditelné až do Česka, a to 5 – 8x za jeden sluneční cyklus, který činí 11 let. Bohužel jen málo z nich je viditelných, protože jejich krásu většinou zakrývá oblačnost nebo světelný smog.

K významným pozorováním polární záře v Česku došlo v tomto tisíciletí v letech 2000, 2003, 2005, 2011 a 2015. Ve srovnání se severskými úkazy šlo o méně intenzivní zabarvení oblohy, které tak bylo ve městech nemožné spatřit. Na fotografie úkazů spatřených na našem území se můžete podívat zde.

Aurora Australis

Jak jsme již zmínili, existuje i jižní polární záře, která vzniká stejným způsobem jako její severní sestra. Odborně se nazývá Aurora Australis a jste-li opravdoví dobrodruzi, za jejím pozorováním se vydejte na jih Nového Zélandu, do Tasmánie nebo do jihoamerické Patagonie. Samozřejmě ji můžete spatřit také v Antarktidě. Tato lokalita je však vhodná pro nadšené cestovatele, kteří mají navíc na bankovním účtu dostatek prostředků. Nejlepší podmínky pro pozorování jižní polární záře panují během zimy, která je na jižní polokouli od března do září.


Podívejte se na úchvatné fotografie severní polární záře. Pokud byste ji rádi spatřili bez dalekého cestování, Český astronomický úřad vám může zasílat upozornění na její možný výskyt. Stačí se zaregistrovat.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts