doner
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Kebab a gyros se postupně rozšířily ze svých domovin snad do všech koutů Evropy a dominují nyní fast foodům ve spoustě měst. Kousky masa z vertikálního grilu podávané na různé způsoby prostě a jednoduše chutnají. S rozdílem si láme u nás hlavu málokdo a v mnoha bistrech můžete narazit i na paskvil obojího pod jedním nebo druhým názvem. V domovských zemích, tedy v Turecku a Řecku, jsou ale na zaměňování obou pochoutek značně hákliví.


Turecký kebab na mnoho způsobů

Domovinou kebabu je Turecko, odkud se nejprve rozšířil díky tureckým přistěhovalcům do Německa. Kebabů existuje mnoho druhů dle regionu, ale v Evropě si největší oblibu získal döner kebab a dürüm kebab. Základem obou pokrmů je vertikálně grilované hovězí, kuřecí, telecí nebo případně mleté maso. Někdy se také maso připravuje na pánvi.

K masu pak dostanete oblohu v podobě cibule a nasekané zeleniny. Druh zeleniny se zase liší kraj od kraje, ale v evropských bistrech jde nejčastěji o zelí, papriku, rajčata a salát. Někde se také spolu s kebabem podávají hranolky. Döner se balí do pita chleba, nebo se může podávat s rýží. Dürum si vychutnáte zabalený do chlebové placky. Výsledná chuť je však podobná.

kebab
Kebab. Foto: Pixabay

Neméně důležitá je omáčka. Originální kebab se sice podává bez omáček, ale ve fast foodech na starém kontinentu se s kebabem bez omáčky prakticky nesetkáte. Přidávání dresinku do kebabu je ryze evropský zvyk, který se rozšířil z německých bister v osmdesátých letech.


Vyrazíte-li do Turecka, setkáte se jak s klasickým döner i dürum kebabem, tak s dalšími variantami ve stylu špízu, nebo narazíte na pálivý iskender kebab, jehož ostrou chuť zjemňuje bílý jogurt. V Evropě si dnes můžete objednat kebab dokonce i v asijském bistru. Tam ale stoprocentně dostanete maso z grilovací pánve. Největším paradoxem je, že můžete narazit i na bistra, kde vám udělají vepřový kebab. Jak je ale známo, Turci vepřové nejedí, protože jeho konzumaci zakazuje islám. Takový pokrm je sice chutný, ale kebab s vepřovým masem je asi něco jako svíčková omáčka z vepřového.

Řecký gyros jedině s tzatziki

Základem gyrosu je také vertikálně grilované maso (nejčastěji vepřové), ale původně se za gyros označovala směs koření k ochucování masa. Jedná se o pálivou a sladkou papriku, oregano, mátu, pepř a sůl. Časem se začaly přidávat další ingredience jako například bazalka nebo hořčice.

Originální gyros se podává na talíři s hranolky, pokrájenou zeleninou a hlavně s omáčkou tzatziki. S rozmachem rychlých občerstvení se začal gyros nabízet i v pita chlebu a právě tato varianta se rozšířila po celém kontinentu.

Důležitá je především omáčka tzatziky, což je lehce kořeněný bílý jogurt, ochucený česnekem a smíchaný s čerstvou strouhanou okurkou.

gyros
Gyros. Foto: Pixabay

Shrnutí základních rozdílů gyros versus kebab

  • původ – kebab je z Turecka; gyros je řecký
  • maso – originální kebab nikdy neobsahuje vepřové maso; naopak gyros jej většinou obsahuje
  • koření – obě pochoutky jsou kořeněny jinou směsí
  • omáčky – originální kebab je bez omáčky, v Evropě je však často doplňován různými druhy dresinků; gyros musí obsahovat omáčku tzatziki


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts