měsíc
Foto: Lick Observatory/ESA/Hubble

Hubbleův vesmírný teleskop pracuje na oběžné dráze naší planety již 30 let. Snímky, které tento gigant za dobu své existence pořídil, znamenaly pro lidské poznání vesmíru mílové kroky. Mezi legendy patří Hubbleovo hluboké, ultrahluboké a extrémně hluboké pole, což jsou snímky nahlížející do vzdálenosti až 13,2 miliard světelných let. Teleskop ale úchvatně zachycoval i nejbližší okolí Země. Důkazem toho je detailní snímek Měsíce, který byl pořízen v roce 1991 a americká agentura NASA jej znovu připomíná.


Měsíc je zatím jediným vesmírným tělesem, na které vstoupil člověk. Poprvé se tak stalo 21. července 1969, kdy do měsíčního prachu otiskl svá chodidla astronaut Neil Armstrong. Následovalo dalších 11 astronautů v rámci misí Apollo 11 – 17. Poslední člověk ale na lunu vstoupil v roce 1972. To by se však mělo brzy změnit, americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku plánuje lidskou misi na Měsíc na rok 2024.

Související:  Hubble pořídil snímek střetu dvou galaxií. V daleké budoucnosti čeká podobný osud i Mléčnou dráhu

Měsíc je jediný přirozený satelit Země. V rámci Sluneční soustavy jde o výjimku, protože většina planet má hned několik oběžnic. Například plynový gigant Jupiter má více než sedm desítek známých měsíců.

Podle všeho vznikl Měsíc před 4,5 miliardami let během srážky mladé Země s jiným tělesem o velikosti Marsu. Zahřátý povrch obou těles byl vymrštěn do vesmíru a kolem nově se formující Země vytvořil prstenec, ze kterého vznikl náš Měsíc. Ten byl, společně s naší planetou, vystaven neustálému bombardování malými planetkami. To po čase ustalo, nicméně stopy po této události jsou na Měsíci patrné dodnes, což dokazuje i snímek z Hubbleova teleskopu z roku 1991, který detailně zaznamenal jeho povrch.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Vznik Měsíce je zcela nejasný. Je poněkud troufalé popisovat událost, která se stala před 100 lety, natož před 4,5 mld. let. Už jen ten časový údaj je podivný. Každý ví, jaká úskalí přináší určování času z poločasu rozpadu. To se například stane, že ryba, kterou jíte je stará několik tisíc let. Rád pozoruji Měsíc (youtube: Měsíc na dlani). Je fascinující. Škoda, že záhy do něj začnou lidé rýpat. Já bych jej označil za chráněný a jen a jen pro pozorování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *