Mars
Mars. Foto: Pixabay

Povrch Marsu je extrémně nehostinný k životu. Podle vědců však může existovat řešení, jak se s tímto pro nás nepříjemným faktem vypořádat. Oblasti poblíž ústí jeskyní by teoreticky měly být chráněny před velkou částí škodlivého záření, které dopadá na povrch našeho rudého souseda. Studie Daniela Viúdez-Moreirase zabývající se úrovní nebezpečného záření na těchto místech vyšla v posledním čísle vědeckého magazínu Icarus.


Mars nemá magnetické pole ani hustou atmosféru jako Země, a tak je jeho povrch vystaven nebezpečnému ultrafialovému záření a současně také kosmickému ionizujícímu záření, jejichž úroveň je 900krát vyšší než na Zemi. Možní lidští průzkumníci se tak s tímto problémem budou muset vypořádat.

Snímky z oběžné dráhy planety však ukázaly útvary připomínající vstupy do jeskyní. Daniel Viúdez-Moreiras ze španělského Národního institutu pro leteckou technologii (INTA) vypočítal, že nebezpečné UV záření by v ústích mnoha jeskyní dosahovalo pouhých dvou procent ve srovnání s povrchem. Taková úroveň radiace je sice stále vysoká, ale relativně bezpečná a umožňující fotosyntézu.

Související:  Objev stínové biosféry na Zemi by mohl být klíčem pro hledání mimozemského života

Co se týče kosmického záření, které je pro život ještě nebezpečnější, nelze říci, zda je blokováno stejným způsobem jako UV záření, podle vědce je to však velmi pravděpodobné.


Co z toho vyplývá? Přirozené jeskyně na Marsu mohou být relativně bezpečnými místy pro první lidské průzkumníky. Poskytovaly by úkryt před extrémními podmínkami na povrchu planety a současně mohou být vhodným místem k hledání známek života na rudé planetě, protože je zatím žádné průzkumné vozítko nezkoumalo.

Publikovaná studie je tak dalším pozoruhodným střípkem do skládačky, jejíž vrcholem by měla být první cesta lidské posádky na jinou planetu.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *