CT sken neandrtálce
Jazylka neadrtálce. Zdroj: Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences, CC BY-SA 4.0

O jazykových schopnostech neandrtálců se ve vědeckých kruzích vedlo mnoho diskuzí, avšak žádná studie nepřinesla odpověď. To možná změní nový výzkum vědců z americké univerzity v Binghamtonu a španělské instituce Universidad de Alcalá, který vyšel ve vědeckém magazínu Nature Ecology and Evolution. Výsledky bádání naznačují, že naši dávní bratranci měli s moderním člověkem společného mnohem více, než se dosud předpokládalo.


Týmu odborníků se totiž na základě dostupných technologií podařilo identifikovat shodné struktury uší u neandrtálců a moderních lidí. Tyto nové důkazy tak vnáší více světla do života druhu, který vyhynul přibližně před 40 000 let. Již dříve bylo známo, že měli neandrtálci dobré sociální vazby, záhadou však zůstával způsob komunikace, přičemž prvotní názory schopnost řeči striktně odmítaly.

První zlom přišel v roce 1989, kdy byla nalezena zkamenělina neandrtálské jazylky, což je kost ve tvaru podkovy nacházející se v krku mezi bradou a hrtanem (na úvodním obrázku je vyznačena modře). Vzhledem k jejímu tvaru byla nejprve teorie o řečových schopnostech odmítnuta, jenže nová detailní analýza naznačuje, že tato kost možná sloužila stejným způsobem jako u moderních lidí. Neandrtálci tak mohli dle vědců produkovat zvuky ve stejném frekvenčním rozsahu jako moderní lidé.

 


Jak ale lze dokázat, že šlo skutečně o řeč a nikoliv jen o vrčení či skřeky? Částečná odpověď se dle studie ukrývá v konstrukci vnitřního ucha neandertálců. CT skeny fosilizovaných ušních struktur napomohly k vytvoření virtuálního 3D modelu neandrtálského ucha, které bylo schopno rozpoznat zvuky do 5 kilohertzů, což odpovídá frekvenčnímu rozsahu lidské řeči.

Výsledky experimentu také ukázaly, že neandrtálská řeč zřejmě obsahovala převážně souhlásky. Předchozí studie se spíše zaměřovaly na samohlásky, což může být důvodem opačných závěrů. Nicméně i tak visí nad neandrtálskou řečí otazníky. Analýza potvrdila, že naši bratranci mohli vydávat širokou škálu zvuků, avšak není jisté, zda šlo o skutečnou řeč v současném slova smyslu. Vzhledem k důkazům o jejich způsobu života, koexistenci po boku moderních lidí či zbytkové neandrtálské DNA v lidském genomu, je pravděpodobné, že neandrtálský způsob komunikace vyžadoval určité schopnosti. Jistá protořeč by v takovém případě mohla být klíčovým vysvětlením. Předložené důkazy tomu nasvědčují.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *