exoplaneta
Kredit: ESO/M. Kornmesser

Vědci ze Ženevské univerzity představili exoplanetu s jedním z nejextrémnějších podnebí, jaké si lze vůbec představit. Planeta WASP-76b je vzdálena asi 390 světelných let od naší Sluneční soustavy a prší na ni železo. Studie byla publikována v odborném časopise Nature.


Exoplaneta je podobná Jupiteru, ale má mnohem kratší oběžnou dráhu kolem své mateřské hvězdy, ta činí pouhé dva pozemské dny. Teploty na tomto extrémně horkém plynném obrovi dosahují až 2400 °C.

Vědecký tým v čele s profesorem Davidem Ehrenreichem analyzoval světlo přicházející od této planety a detekoval známky železných par, o kterých je známo, že se nacházejí v atmosférách jiných velmi horkých plynných gigantů. Jenže u WASP-76b byl tento zdroj zachycen nerovnoměrně a byl přítomen pouze při přechodu planety ze dne na noc, ale nikoliv naopak.

Související:  Proč jsme ještě neobjevili mimozemskou civilizaci, i když jich v Galaxii mohou být miliony?

Protože večerní přechod vede k dramatickému poklesu teploty asi o 1000 °C, vědci předpokládají, že železo kondenzuje. Když páry díky proudům v atmosféře dosahují chladnější strany plynného obra, může to znamenat, že na planetě v noci padají kapky roztaveného železa.


Podle vědců je tato možnost u planety WASP-76b velice pravděpodobná. Zda mají takto extrémní klima i jiní plynní giganti, závisí na mnoha dalších faktorech, jakým je třeba rychlost větru nebo teplotní rozdíl mezi noční a denní stranou.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts