Exoplaneta
Tranzitující exoplaneta. Grafika: Svetobeznik.info

Sedmnáctiletý stážista Wolf Cukier objevil exoplanetu, která je 6,9krát větší než Země a jde o teprve třináctou známou planetou svého druhu. Mladíkovi se tento objev podařil již třetí den po zapojení do programu NASA, který se zaměřuje na hledání planet mimo Sluneční soustavu.


Planeta je od Země vzdálena 1300 světelných let a nachází se v souhvězdí Malíře. Wolf Cukier z New Yorku učinil objev již v loňské roce pomocí dalekohledu TESS, který se zaměřuje na výzkum tranzitujících exoplanet. Jeho kolegové z NASA strávili ověřováním objevu několik týdnů, než jej potvrdili.

Planeta, která obíhá svoji mateřskou hvězdu, způsobuje kolísání jejího svitu. Jde o nepatrný výkyv jasnosti, nicméně TESS dokáže i takto malou odchylku zachytit.

Související:  Lidé nikdy neosídlí jinou planetu mimo Sluneční soustavu, říká držitel Nobelovy ceny. Důvod je prostý

„Asi tři dny po začátku mé stáže jsem si všiml signálu z binárního systému TOI 1338. Nejdříve jsem si myslel, že jedna hvězda zakrývá druhou, ale načasování bylo špatné. Nakonec se ukázalo, že jde o planetu. Ta blokovala světlo z těchto dvou hvězd, což vedlo k malému poklesu jejich jasnosti,“ říká Cukier ke svému objevu.


Exoplaneta je unikátní tím, že obíhá kolem dvou hvězd. Jedna z nich je asi o 10 % hmotnější než naše Slunce, zatímco druhá je chladnější a má hmotnost asi jedné třetiny Slunce. Mezi odborníky se takové planetě říká cirkumbinární a známých je jich teprve třináct.

Wolf Cukier, velký fanoušek Star Wars, si objevu unikátní exoplanety cení, ale zároveň věří, že to není jeho první velký objev. Oboru se chce věnovat i v budoucnu.

Zdroje: NASA, The Guardian


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts