Tijuana
Foto: Roman Eugeniusz / Wikimedia

Mexické město Tijuana má necelé 2 miliony obyvatel a leží těsně u hranic se Spojenými státy. Světově známým ho neudělala tequila, ale kriminalita a enormní počet vražd, jejichž množství každým rokem stoupá. Jen v roce 2018 zde takto zemřelo 2 640 lidí, což z něj dělá jedno z nejnebezpečnějších měst současnosti. A právě do současné Tijuany se ve druhém díle seriálu Na špatném místě ve špatném čase vydáme.


Válka drogových kartelů

Z každých sto tisíc obyvatel tak v loňském roce zemřelo 138 lidí. Násilí v Tijuaně se stupňovalo po příchodu nového milénia, kdy začaly mexické drogové kartely soupeřit o výhodně situované město u hranic s USA. Obchody s drogami, pašování narkotik přes hranice, převaděčství, obchod s lidmi a neustálý konkurenční boj gangů udělal z Tijuany centrum zločinu.

Ještě v devadesátých letech jezdili Američané do Tijuany za levným alkoholem a zábavou. Situace se začala měnit s nástupem nového milénia. Ještě v roce 2004 zemřel násilnou smrtí denně „jen“ jeden člověk, v roce 2010 už bylo ročně násilně usmrceno 844 lidí. V dalších letech se válka kartelů o vládu nad městem mírně uklidnila, ale pouze za cenu toho, že nadvládu nad městem získal jeden z drogových gangů. Šlo však jen o klid před bouří.

hranice mezi USA a Mexikem
USA vlevo, Tijuana vpravo. Zdroj: Volné dílo

Vražda každé tři hodiny

V roce 2017 poprvé překročil počet zavražděných tisícovku. Bylo jich dokonce 1 744 a oproti roku 2016 se jednalo o dvojnásobek. Konkurenční boj mezi kartely rozvířil stále stoupající počet migrantů, kteří se snaží dostat přes hranici do vysněných Spojených států. V loňském roce přibyla další necelá tisícovka mrtvých a ani letos se neblýská na lepší časy. V průměru se v Tijuaně stane vražda každé tři hodiny.


A tak už dnes do Tijuany turisté nemíří. Může za to hlavně násilí, ale i fakt, že v roce 2009 bylo město ohniskem prasečí chřipky. V současnosti jsou to davy migrantů, o které kartely soupeří jako o zlato. Rozdíl mezi Mexikem a USA je markantní. Tijuana prakticky sousedí s americkým San Diegem, kde je velmi nízká kriminalita. Co dokáže jedna hraniční čára a zeď…

hraniční zeď
Zeď dělící Tijuanu a San Diego. Foto: Pixabay

I jinde v Mexiku se vraždí jak na běžícím páse

O moc lépe však není ani v dalších mexických velkoměstech. Do světové „top 10“ v počtu vražd na 100 000 hlav se vtěsnalo Acapulco (111), Ciudad Victoria (86), Ciudad Juárez (86) a Irapuato (81). Míra kriminality je v Mexiku vysoká, prospívá jí korupční prostředí, které v této středoamerické zemi jen vzkvétá, laxní politici i místní nátura. Z historického hlediska nejde v Mexiku o nic výjimečného, o tom se mohli přesvědčit i původní obyvatelé oblasti, kteří byli v minulosti bez milosti vyhlazováni.

Tijuana je v současnosti baštou kriminality. Lidé zde umírají kvůli drogám, penězům, moci i čisté nenávisti. Nálepky „sem raději ne“ se asi jen tak nezbaví.

Krátký dokument o tom, jaký je život v Tijuaně.


Na špatném místě ve špatném čase

1 díl: Port Royal 1692



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts