Saharský prach mířící na Evropu
Saharský prach mířící nad Evropu. Foto: NASA/NOAA-20

Letos již podruhé zasype část starého kontinentu písek ze Sahary. Nejvíce by tento jev měli pocítit obyvatelé Španělska a části Francie. Částečky však podle evropské klimatické služby Copernicus doputují i nad naše území. Není však jasné, zda budou viditelné stejně jako na počátku února.


Písek z největší světové pouště nad Evropou není až tak výjimečný jev. Každý rok je ze Sahary odváto více než 180 milionů tun materiálu. Většina spadne do Atlantiku nebo se vrací zpět na kontinent, někdy je ale písek unášen na sever k Evropě.

Dramatické vzedmutí písečných částic ukazuje snímek pořízený 18. února družicí NOAA-20. Na obrázku je patrné, jak se masa prachu vznáší nad východní částí Sahary a postupuje západně nad Atlantik, kde se vytváří úponek směřující k Pyrenejskému poloostrovu.

Jde o prakticky stejný průběh, který měla prachová bouře na počátku února. Tentokrát by přítomnost saharského prachu měli nejvíce pocítit obyvatelé Portugalska, Španělska a části Francie, kde by v případě srážek mohl padat bahnitě zbarvený déšť.


Prach ovlivní rozptylové podmínky i v Česku. Přítomnost saharského písku se může projevit oranžovožlutým popraškem na automobilech nebo oknech. Citlivějším osobám může způsobit potíže s dýcháním.

Saharský prach, který zasáhl Evropu na počátku měsíce, byl dobře pozorovatelný na sněhové pokrývce. V Pyrenejích a ve francouzských Alpách šlo o tak intenzivní přítomnost, že obloha zářila oranžově. Tento jev se částečně projevil i v našich končinách.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *