Za necelé první dvě dekády 21. století zažil svět již několik přírodních katastrof, které způsobily tragédii nebývalých rozměrů. Nutno dodat, že první desetiletí bylo z tohoto ohledu skutečně dramatické. Tsunami, povodně, zemětřesení a bouře. To jsou živly, které v nedávné době braly životy i domovy.
2004 – Tsunami v Indickém oceánu
26. prosince 2004 otřáslo dnem Indického oceánu zemětřesení s magnitudem 9,3. Bylo to třetí nejsilnější zemětřesení v historii měření a způsobilo vlnu tsunami, která v moderních dějinách nemá obdoby. Vlna zasáhla většinu pobřeží sousedících s Indickým oceánem, včetně 5 000 kilometrů vzdálené Afriky. Voda vzala život 230 000 lidem a miliony jich připravila o domovy. Jedná se tak o jednu z nejsmrtonosnějších přírodních katastrof v dějinách lidstva. V nejpostiženější Indonésii byla tsunami vysoká více jak 30 metrů.
2005 – Hurikán Katrina, USA
Na konec srpna 2005 obyvatelé jihovýchodního pobřeží Spojených států jen tak nezapomenou. Škody, které hurikán Katrina způsobil, jsou viditelné dodnes. Vítr tehdy pustošil pobřeží Floridy, Texasu a hlavně Lousiany rychlostí 250 kilometrů v hodině. Během hurikánu a při následných povodních zemřelo přes 1 800 lidí a v nejpostiženějším městě New Orlens probíhá přestavba i v současnosti. Odhadované škody byly vyčísleny na 81 milionů dolarů a co se týče materiálních škod, jedná se o vůbec nejničivější hurikán.
2008 – Cyklón Nargis, Barma a Srí Lanka
Na konci dubna 2008 se v oblasti Bengálského zálivu zformoval cyklón, který rychlostí přes 200 kilometrů v hodině zasáhl Srí Lanku a Barmu. Ničivá bouře způsobila rozsáhlé povodně a sesuvy půdy. Oficiálně zemřelo 150 000 lidí přímo na následky řádění cyklónu a dalších 50 000 se pohřešovalo. V Barmě způsobil cyklón škody polovině obyvatel země.
2010 – Zemětřesení na Haiti
V lednu 2010 zasáhlo Haiti jedno z nejhorších zemětřesení, které kdy bylo na pevnině zaznamenáno. Epicentrum se nacházelo nedaleko hlavního města Port-Au-Prince a přístroje naměřily 7,0 stupňů Richterovy škály. Odhady hovoří, že v důsledku katastrofy zemřelo okolo 230 000 lidí a 300 000 jich bylo zraněno. Další miliony lidí přišly o domovy.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Děkuju za materiál do občanky 🙂