mořská želva
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Biologové ze střediska Loggerhead MarineLife na Floridě jsou přesvědčeni, že omezení, která s sebou přináší pandemie nového koronaviru, prospívají ohroženým mořským želvám. Ty si na pláži Juno u Palm Beach začaly stavět hnízda ve velkém.


Pracovníci střediska našli v posledních dvou týdnech na zhruba devítikilometrovém úseku pláže celkem 76 hnízdišť. Oproti loňskému roku je podle biologů nárůst tak výrazný, že lze předpokládat souvislost s pandemií. Karetám obecným totiž klidné prostředí vyhovuje, stejně tak jako nepřítomnost odpadků, které se jinak běžně povalují po plážích.

Nyní biologové očekávají, že v příštích týdnech začnou karety do hnízd klást vejce. „Náš svět se sice změnil, ale tyto želvy dělají miliony let to samé a pro nás je uklidňující je pozorovat“ sdělila pro místní televizní stanici Sarah Hirsch, manažerka střediska pro záchranu želv.


Podle Davida Godfreye, ředitele organizace Sea Turtle Conservancy, je současná koronavirová krize pro želvy výhodná z několika hledisek. Nejen, že karety potřebují k hnízdění klid, ale také je menší šance, že budou neúmyslně zabity nebo zraněny. Zároveň se do mořského prostředí dostává méně odpadků. Právě požití nebo zapletení živočichů do odpadků je častou příčinou jejich zranění nebo smrti.

V loňském roce bylo na Floridě zaznamenáno téměř 400 000 hnízd mořských želv. Podle střediska Loggerhead MarineLife ale přežije pouze jedno z tisíce mláďat. Na turisticky vyhledávaných plážích je úmrtnost ještě vyšší.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *