Ostrov North Brother
Foto: reivax, CC BY-SA 2.0, Wikimedia

Jen asi kilometr od Manhattanu leží malý ostrov North Brother. Zapomínají na něj i samotní Newyorčané a někteří nemají o jeho existenci ani zdání. V současnosti je opuštěný a slouží jako ptačí rezervace. V minulosti však byl místem zmaru. Za zdmi nemocnice Riverside končili v karanténě pacienti s tuberkulózou, žlutou zimnicí či neštovicemi a v padesátých a šedesátých letech minulého století to byli závislí na heroinu.


Dnes je ostrov opuštěný a vstoupit na něj mohou jen lidé pověření newyorskými úřady. Běžný smrtelník na jeho břehy vstoupí jen těžko, přestože se nachází v těsné blízkosti přelidněného velkoměsta. Staré budovy si tak do své náruče bere příroda. Nemocnice i přilehlé stavby zarůstají břečťanem, všude kolem bují keře a tráva zde dorůstá nejvyšší možné délky. Největší tíseň však způsobuje stín minulosti.

Nejslavnější obyvatelkou byla Tyfová Mary

V roce 1885 byla na ostrůvku mezi Bronxem a ostrovem Rikers, který je mimochodem nechvalně známý pro dnes již nefungující vězeňský komplex, postavena nemocnice. Riverside sloužila po dlouhá léta jako karanténní prostor pro vysoce nakažlivé pacienty s nejrůznějšími infekcemi. North Brother byl pro tento účel zcela ideálním místem. Převoz nemocných byl jednoduchý, ale pokud by sami chtěli utéci, neměli šanci.

Související:  Poveglia. Opuštěný ostrov spící na kostech tisíců zemřelých

Nejslavnější pacientkou ponurého ostrova byla Mary Mallonová, známá jako Tyfová Mary. Hospodyně a kuchařka, která sloužila v několika amerických rodinách, byla bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu, přičemž nakazila více jak 50 lidí, z nichž tři zemřeli. Na ostrově strávila v osamocení přes 30 let, než v roce 1938 zemřela. Během svého dlouhého života nejprve nevěřila, že by mohla být přenašečkou nebezpečné nemoci, a když jí byla zakázána práce soukromé kuchařky, stala se pradlenou. Po čase však zmizela z dohledu úřadů a potají pokračovala v práci, na kterou byla zvyklá. Po dopadení byla umístěna do doživotní karantény na ostrově, kde měla malý domek oddělený od hlavní budovy nemocnice.


Po druhé světové válce již nemocnice nesloužila svému původnímu účelu a ostrov se na nějakou dobu stal domovem válečných veteránů a jejich rodin. Na konci padesátých let se stal rehabilitačním centrem pro závislé na heroinu, ale jen na pár let. V roce 1963 zůstal neobydlený, a tak je tomu dodnes.

Ostrov je dnes ptačí rezervací

V současné době je přístup na ostrov nezákonný. Vztahuje se na něj status ptačí rezervace a bez povolení města jej nesmí nikdo navštívit. Přesto se na ruinách chátrajících budov čas od času objeví graffiti svědčící o nelegálních vstupech. Pohyb na ostrově může být podle vedení města nebezpečný z důvodu rozpadajících se staveb, o které se nikdo nestará. Jenže ponurá historie ostrova North Brother je svým způsobem lákavá.

V New Yorku není žádné jiné místo tak opuštěné. Je to trhlina na tváři města, které je neustále v pohybu. Zde však čas stojí. V ruinách starého komplexu je stále vepsaný zmar již dávno zemřelých lidí, kteří na ostrově neprožívali zrovna příjemné chvíle.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *