parhelium
Parhelium. Foto: Gopherboy6956, Volné dílo, Wikimedia

Odborně se tomuto zvláštnímu úkazu říká parhelium, ale spíše jej můžeme znát jako vedlejší slunce. V angličtině se pro něj vžilo označení sundog, neboli sluneční pes. Jde o jeden z nejvýraznějších halových jevů a lze jej spatřit i na našem území.


Halový efekt vznikající v atmosféře

Parhelia se projevují jako dvě skvrny na obou stranách slunce zpravidla při jeho východu nebo západu. Musí k tomu však nastat specifické podmínky. Efekt totiž vzniká lomem slunečních paprsků vysoko v atmosféře, kde se vznáší ledové krystaly specifického tvaru destiček. K jevu ale dojde jen tehdy, pokud jsou krystaly nasměrovány tak, aby světlo procházelo jejich bočními stěnami.

Parhelia jsou na horizontu viditelná ve vzdálenostech 22°, tedy přímo na malém halu, což je jakési světelné kolo stejného poloměru, které se objevuje kolem slunce. Malé halo je zároveň nejčastějším halovým efektem, ale současně jsou k němu také třeba specificky orientované ledové krystaly v atmosféře.

Pokud je slunce nad horizontem výše, parhelium se také může objevit. V takovém případě jsou boční slunce od samotného kotouče ještě více vzdálena.


Podle portálu Astro.cz bylo v letošním roce vedlejší slunce na našem území pozorováno 25. března odpoledne v Praze. V roce 2020 byl stejný úkaz na našem území zachycen jedenáctkrát. Většinou se jednalo o velmi slabý jev.

Související:  Nejlepší zaznamenané fata morgány. Město v oblacích či létající lodě

Unikátním halovým efektem je pak noční alternativa parhelia, v angličtině zvaná moondog, která se projevuje skvrnami kolem Měsíce.

Další halové efekty

Halových efektů byla zaznamenána celá řada. Některé jsou celkem časté, jiné zcela výjimečné a ani nadšeným pozorovatelům oblohy se je nemusí podařit spatřit za celý život.

Hlavní roli pro tvorbu halových efektů hrají ledové krystaly vznášející se v atmosféře, konkrétně pak jejich tvar, protože může jít o destičky (viz parhelium), šestiboké sloupky (malé halo) a mnohé další. Důležitá je také orientace krystalů, jejich rozložení a samozřejmě výška slunce nad obzorem.

V důsledku výše uvedených vlivů mohou vznikat ještě vzácnější jevy jako třeba halový sloup, cirkumzenitální oblouk, parherlický kruh nebo protislunce. Některé další efekty lze pozorovat například z letadla nebo z vysokých hor (protisluce).

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *