fontána
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Letošní druhá vlna veder v Evropě udeřila naplno a svojí intenzitou zaskočila i odborníky ze Světové meteorologické organizace (WMO). Naměřené maximální teploty v některých evropských zemích překračují dosavadní rekordy dokonce o celé stupně. Horko bylo i v Česku, nyní se má mírně ochladit.


V západní Evropě bylo na určitých místech vůbec poprvé nad 40 °C

V sousedním Německu překročily denní teploty čtyřicítku tři dny po sobě. V Lingenu na západě země bylo ve čtvrtek 25. července dokonce 42,6 °C, což je nový německý rekord. Stejná hodnota byla naměřena i v Paříži a byl tak pokořen sedm dekád starý teplotní rekord pro francouzskou metropoli. Podobné peklo zažily i země Beneluxu. Největší horko bylo v Belgii, kde se rtuť na teploměru zastavila na hodnotě 41,8 °C. Přes čtyřicet stupňů naměřili i v Nizozemí, kde tomu bylo vůbec poprvé v moderní historii země. Naměřená hodnota činila 40,4 °C, přičemž byl překonán den starý absolutní rekord 39,3 °C.

Vlna veder zasáhla i Velkou Británii. V Cambridge padl také absolutní rekord, bylo zde pro Brity neuvěřitelných 38,7 °C. Došlo tak k překonání teplotního maxima z roku 2003 o 0,2 °C.

Související:  Na boj s oteplováním klimatu je stále méně času, varují vědci

Česko rekordu odolává, otázkou je, na jak dlouhou dobu

V Česku absolutní teplotní rekord nepadl a nejvyšší hodnota 40,4 °C, kterou meteorologové zaznamenali v roce 2012 v Dobřichovicích, naštěstí odolala. Podle studie zveřejněné v žurnálu Plos One, o které jsme psali v tomto článku, ale rekord dlouho neodolá, protože v roce 2050 by se teploty ve střední Evropě mohly zastavit až na hodnotě 45 °C. V posledních dnech se ale přepisovaly rekordy lokální. Například v Plzni-Bolevci bylo ve čtvrtek 36,3 °C a rekord pro daný den byl překonán o 2,7 stupně.


Horko v Arktidě i u Perského zálivu

Vedra však trápí i jiné části světa. Na severu Grónska na stanici Alert dosáhla teplota minulý týden 21 °C, přičemž nad dvacet stupňů zde bylo dva dny po sobě, což se v historii měření ještě nikdy neudálo. V tomto drsném koutě Arktidy obvykle panují v červenci teploty kolem 6 °C. Peklo zažívá i oblast kolem Perského zálivu, kde jsou odpolední maxima těsně pod padesátkou.

Meteorology právě končící vlna veder doslova děsí. Letošní léto vejde do dějin a otázkou je, zda půjde jen o nahodilý výkyv nebo o začátek rapidního nárůstu teplot na celém starém kontinentu.



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts