Kebnekaise
Foto: Pixabay

Švédská hora Kebnekaise leží vysoko nad polárním kruhem ve Skandinávských horách. Dosud byl za nejvyšší švédský bod považován její jižní vrchol, po letošním horkém létě se ale budou přepisovat učebnice.


Horu Kebnekaise tvoří dva vrcholy. Severní je bez ledu s nadmořskou výškou 2097 metrů nad mořem a je nejvyšším pevným bodem této skandinávské země. Jižní vrchol tvoří z velké části ledovec a až do současnosti byl považován za nejvyšší bod země. Ještě v roce 2014 dosahoval výšky 2097, 5 m. n. m.

Vědci nyní ale potvrdili, že teplé arktické léto vzalo jižnímu vrcholu švédský primát. Ninis Rosqvist a jeho tým z výzkumné stanice Tarfala provedli měření s výsledkem 2096, 8 metru. Zaznamenaná výška je tak o 24 metrů nižší než v 60. letech. Z toho plyne závěr, že se ledovec zmenšuje rychlostí téměř metr za rok. Tak jednoduché to ale není, protože většina ztrát proběhla v posledních dvou desetiletích. S blížící se zimou je ale pravděpodobné, že se ledový masiv opět rozroste a na krátkou dobu se znovu stane nejvyšším bodem Švédska. Nebude to však na dlouho.

Letos bylo v Arktidě nebývale teplo. 26. července bylo v laponské vesnici Markusvinsa naměřeno 34,8 °C, což je nejvyšší teplota, která kdy byla ve Švédsku na sever od polárního kruhu zaznamenána.


Kebnekaise leží 150 kilometrů severně od polárního kruhu daleko od civilizace. Jižní vrchol hory je poměrně dobře přístupný vhodně vybaveným turistům, přestože v posledních letech se hlavně v létě na tajícím ledu velmi špatně pohybuje. Severní holý vrch je přístupný pouze zkušeným horolezcům.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts