Netradiční dovolená může mít mnoho podob. Chcete zažít dobrodružství, vidět divokou krajinu i přírodní divy? Hledáte místa, která jsou stále nedotčená masivním turistických ruchem? Tohle všechno nabízí oblast kolem severního polárního kruhu. Velké zimy se obávat nemusíte. Pokud na sever vyrazíte během letních měsíců, teploty zde díky dlouhému polárnímu dni klesají pod bod mrazu zcela výjimečně. I tak ale počasí nelze podceňovat a je vhodnější se dostatečně vybavit. Odměnou vám budou báječné zážitky, které tato místa nabízejí. Ukážeme vám pět míst v pěti severských zemích, která přímo vybízejí k dobrodružství.
Lofoty, Norsko
Asi 80 ostrovů, fjordy, mosty, zátoky, hory, zeleň, v zimě sníh a led. To jsou norské Lofoty. Jedním z nejznámějších sídel je Reine, které má sice pouhých 350 obyvatel, ale díky notoricky známému pohledu z hory Reinebringen patří k nejvyhledávanějším místům těchto ostrůvků ležících více jak sto kilometrů nad severním polárním kruhem. Z tohoto místa je pořízena i naše fotografie. Na Lofoty se lze dostat letecky, zpáteční letenka z Prahy do městečka Leknes (počítejte s přestupy) stojí v současnosti okolo 11 000 Kč.
Kraj Norrbotten, Švédsko
Tento kraj je největší a zároveň nejsevernější oblastí Švédska. Oproti hustě osídlenému jihu země je obydlen sporadicky a největším sídlem v této oblasti je přístavní město Luela. V kraji je několik přírodních parků, které nesou krkolomné švédské názvy. Oblast je vhodná pro dlouhé túry nespoutanou krajinou plnou říček, jezer, travnatých ploch a horských útesů. Po Norrbottenu je nejlepším možným způsobem dopravy osobní automobil.
Helsinky, Finsko
Finská metropole je nejdostupnější destinací z našeho výběru. Zpáteční letenky se často dostanou pod hranici 3 tisíc. Nejznámější turistickou atrakcí je stará námořní pevnost Suomenlinna, která je zapsána na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. S dětmi můžete vyrazit do zoo na ostrůvek Korkeasaari, kam vás dopraví trajekt. V letních měsících se můžete slunit na městské pláži a otužilci se mohou vykoupat v chladné vodě Baltského moře.
Vodopád Seljalandsfoss, Island
Jeden z nejznámějších a nejkrásnějších vodopádů na Islandu dosahuje výšky 60 metrů. Padající vodu můžete pozorovat i „zevnitř“ (viz úvodní foto). Jeho zdrojem je říčka Seljalandsá, která protéká jihem ostrova. Tato nádherná přírodní scenérie se nachází nedaleko hlavního města Reykjavík, které také doporučujeme navštívit. Ideální je navštívit Island v červnu nebo v červenci, ale jestliže se na Island vydáte na konci srpna nebo na začátku září, můžete pozorovat auroru borealis neboli severní polární záři. Island je sice geograficky daleko, ale let trvá pouhé tři hodiny a s cenou se vejdete do deseti tisíc korun za obě cesty.
Nuuk, Grónsko
Hlavní město největšího ostrova světa je pro opravdové dobrodruhy, a proto jsme jej zařadili na konec článku. V okolí Nuuku lze spatřit velryby či plovoucí ledové kry. Návštěva Grónska nevyjde zrovna nejlevněji, ale domů si přivezete zážitek jako z jiného světa. Jen pozor na teploty. I v červenci se v Nukku pohybuje průměrná teplota jen lehce nad třemi stupni Celsia. To ale nic nemění na tom, že se zde dá v klidu slunit na kamenné pláži a pozorovat zbytky ledu plující po hladině.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.