Pevnost Boyard
Foto: Unsplash

Nebýt televize, asi bychom v našich končinách neměli tušení o rozlehlé vojenské pevnosti Boyard u pobřeží západní Francie. Ale nejen díky mediální slávě je tato monumentální stavba zajímavá.


Pevnost vznikla až na třetí pokus

O výstavbě 68 metrů dlouhé, 31 metrů široké a 20 metrů vysoké pevnosti, která měla chránit strategický průlivu mezi ostrovy Aix a Oléron před nepřátelskými loďstvy, uvažoval již na konci 17. století Ludvík XIV. Děla ani jiné zbraně totiž nedokázaly průliv z ostrovů efektivně bránit. Jenže z náročného plánu sešlo. Jeden z projektantů prý králi řekl: „Pane, bylo by snazší chytit do zubů Měsíc než usilovat o stavbu v takové lokalitě.“

Přesto o sto let později myšlenka ochrany průlivu zejména před anglickým loďstvem znovu ožila a v době Napoleona Bonaparte se začalo stavět. Jenže v divokém moři se vůbec nedařilo postavit základy, a tak bylo roku 1809 od myšlenky mořské pevnosti pro vojenskou posádku znovu upuštěno.

Související:  První no-go zóna ve Francii je už více jak sto let nepřístupná

Opět se začalo stavět až za Ludvíka Filipa, kdy byly vztahy mezi Anglií a Francií vyostřené a stavba, která by střežila průliv, se zdála být nezbytností. Práce probíhaly dvě dekády a výsledkem se stala monumentální pevnost pro ženijní posádku čítající 250 vojáků. Vnitřní nádvoří dodnes lemuje dvoupatrový ochoz se skladišti, ubikacemi a kasematami určenými pro případnou obranu průlivu. V době slavnostního otevření v roce 1857 se ale ukázalo, že palebná síla děl již byla velice vyspělá a průliv bylo možné bránit i z ostrovů, čímž se projekt ukázal jako zbytečný. Jenže pevnost už stála, a tak nějakou dobu sloužila jako vězení a od roku 1913 byla ponechána svému osudu.


Záchrana díky televizi

Francouzská vláda přesto na Boyard nezapomněla. V polovině minulého století budovu prohlásila za památkově chráněnou s plány na její konzervaci. Finančně pevnosti pomohl zábavní průmysl, protože tajemně působící pevnost lákala filmaře. Poprvé si „zahrála“ v roce 1967 v italsko-francouzském snímku Dobrodruzi. V hlavních rolích se zde představili Lino Ventura a Alain Delon.

V té době však byl tento architektonický skvost ještě v žalostném stavu. Pokrýval ho asi padesáticentimetrový nános ptačího a netopýřího trusu a základy byly silně poškozené vlivem slané vody. Až když si na konci 80. let filmaři pevnost vybrali jako místo natáčení nové herní show, začalo její intenzivní čištění.

Tehdy získala stavba skutečnou slávu. První díl zábavné a zároveň dobrodružné herní série Klíče od pevnosti Boyard se vysílal v roce 1990 a pořad si ihned získal své fanoušky. Paklíč, Pačes, Otec Fura nebo Felindra přitahovali diváky k televizi, čímž se získávaly další finance na renovaci. V roce 1996 došlo k obnovení plošin pro dělostřelectvo a o dva roky později byla celá pevnost z vnějšku kompletně zrestaurována. Vnitřní dvůr se dočkal renovace v roce 2004.

Česká stopa

V letech 2016 až 2018 si pevnost Boyard vybrala česká televizní stanice Prima pro natáčení stejnojmenné soutěže. Na rozdíl od staršího konceptu zde soutěžily hvězdy českého showbyznysu, přičemž výtěžek šel na charitativní účely. Takto vzniklo 18 dílů. Původní francouzská série se s přestávkami stále natáčí.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts