Nové počítačové modely naznačují, že Venuše mohla být zhruba před 700 miliony lety obyvatelná. Vědci Michael Way a Anthony Del Genio z Goddardova kosmického střediska dospěli k závěru, že náš planetární soused mohl udržovat vodu v tekutém skupenství po dobu dvou až tří miliard let.
Pokud existuje peklo, pak je možná na současné Venuši. Její neprůhlednou atmosféru tvoří z většiny oxid uhličitý a když prší, jedná se o kyselinu sírovou. Průměrná teplota na povrchu se pohybuje kolem 460 °C. Podrobné radarové mapy vytvořené v posledních čtyřiceti letech řadou kosmických sond však naznačují, že na povrchu Venuše mohl být v minulosti mělký oceán.
Michael Way a Anthony Del Genio provedli sérii několika simulací prostřednictvím 3D modelu planety. Zaměřili se na dobu před 4,2 miliardami až 715 miliony let. Během pokusu museli přihlédnout k několika faktorům, zejména zohlednili měnící se atmosféru planety a nárůst slunečního záření v průběhu času. Zjistili, že na Venuši se po dobu 2 – 3 miliard let pohybovala teplota mezi 20 °C a 50 °C a tudíž mohla být na planetě voda v kapalném skupenství. Venuše sice přijímala dvakrát více slunečního svitu než Země, ale přesto mohla poskytnout podmínky pro život.
Atmosféra Venuše však prošla zhruba před 700 miliony lety drastickou proměnou, za kterou zřejmě stojí enormní vulkanická aktivita. Následkem sopečné činnosti se do atmosféry planety uvolňovalo velké množství plynů a Venuše se začala zahřívat až na současnou teplotu.
Jak mohla vypadat tato planeta v době, kdy část jejího povrchu pravděpodobně tvořil oceán, se můžete podívat na úvodním obrázku nebo zde ve větším rozlišení.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.