Pošlapané tulipány, obyvatelé Amsterdamu vytlačeni ze svých domovů a nejmalebnější nizozemská vesnice zaplavena masami turistů. Takovou vizi mají Nizozemci, do jejichž země každým rokem zavítá stále více návštěvníků. V roce 2018 to bylo 18 milionů a podle Nizozemského turistického sdružení se toto číslo do roku 2030 více jak zdvojnásobí.
Pro zemi větrných mlýnů to však neznamená pouze přeplněné atraktivní turistické destinace. S větším počtem návštěvníků přibývají letadla, vlaky, automobily a hlavně odpadky. Země se 17 miliony obyvateli není připravená na takový nápor a podle dokumentu, který sdružení vydalo, je potřeba co nejrychleji jednat o politice cestovního ruchu. Některé regiony jsou již nyní enormně přetíženy a sdružení vyzývá politiky k zavádění opatření, která budou regulovat tok turistů, například zavedením turistické daně.
Největší nepříjemnosti s velkým množstvím turistů zažívá Amsterdam a zemědělská vesnička Giethoorn, která proslula nádhernými větrnými mlýny a sítí malých vodních kanálů. Giethoorn má 2600 obyvatel, ale za rok ji navštíví odhadem 350 000 turistů z Číny. Tamní obyvatelé dříve turisty vítali a podnikatelé se radovali se zisku. Nyní si podle dokumentu připadají spíše jako aktéři živého muzea.
Amsterdam má něco málo přes milion obyvatel, ale za rok jej navštíví téměř 17 milionů turistů, a to včetně samotných Nizozemců. Město proto začalo regulovat růst nových hotelů a penzionů. V hlavním městě rovněž dochází k regulaci obchodů se suvenýry a také má být omezena kapacita letiště.
Davy turistů v Nizozemí způsobují ještě jeden kuriózní problém. Pěstitelé tulipánů, kterých je v zemi obrovské množství, si stěžují na pošlapané záhony od návštěvníků, kteří hledají místo pro selfie.
Nizozemí přitom na turistickém ruchu solidně vydělává. Problém je, že se návštěvníci kumulují pouze na několika vybraných místech, kdežto na sever země zavítá málokdo. Další potíží jsou dopady na životní prostředí, které tamní politici neberou na lehkou váhu. Nizozemská vláda si dala na rok 2030 za cíl snížit emise CO2 oproti roku 2017 o 49 %. Pokud však zemi navštíví kolem 40 milionů lidí, daného cíle se pravděpodobně nedosáhne.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.