Pravěké umění bylo možná daleko více propracovanější, než jsme dosud předpokládali. Týmu britských archeologů se zřejmě podařilo odhalit skrytý význam zvířat vyrytých na kamenech, které byly objeveny ve francouzských nalezištích už v 60. letech 19. století.
Během analýzy padesátky rytých kamenů z oblasti Montastruc překvapila vědce skutečnost, že horniny byly po delší dobu vystaveny vysokým teplotám. Následnou simulací ve virtuální realitě se vědcům podařilo vytvořit ohniště obklopené 3D modely nalezených kamenů. Plochy, které byly v minulosti vystaveny největším teplotám, přiložily plamenům co nejblíže. Badatelé mohli následně sledovat hru světla a stínů, přičemž rytiny zvířat vytvářely dojem, že se pohybují.
Vedoucí studie Andy Needham, archeolog z University v Yorku, podotkl, že místo nálezu kamenů bylo využíváno magdalénskými lovci a sběrači, kteří oblast obývali zhruba před 23 000 až 14 000 lety. Umělci z jejich řad zřejmě záměrně vyrývali zvířata, jako jsou koně, kozorožci či jeleni, aby upoutali pozornost diváků. Ti mohli pozorovat zdánlivý pohyb rytin vyvolaný světlem blízkého plápolajícího ohně.
Objev přispívá k dalšímu porozumění pravěkým kulturám. Jak je patrné, dávní obyvatelé našeho světa dokázali pomocí jednoduchým nástrojů vytvářet pozoruhodná díla, jejichž hlubší význam teprve poznáváme.
V budoucnu by se archeologové chtěli zaměřit i na další podobné kameny z různých lokalit. Je možné, že jakýsi pravěký videomapping nebyl doménou pouze lovců a sběračů z Montastrucu.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.