Patty Hearstová
Patty Hearstová. Zdroj: Volné dílo

Až do února 1974 nebylo na životě studentky Patty Hearstové nic zvláštního. Vše se změnilo jednoho večera, když na dveře jejího bytu někdo zaklepal. Na překvapenou dívku se vrhla skupina mužů se zbraněmi, kteří zbili a svázali jejího snoubence, ji hodili do kufru auta a odjeli. Tak začal jeden z nejpodivnějších případů v historii americké FBI.


Únosci se nijak netajili tím, že Patty nedobrovolně drží. Šlo o malou radikální skupinu říkající si Symbionská osvobozenecká armáda neboli SLA. Jejím hlavním cílem byla „likvidace fašistického hmyzu, který saje z lidí životy.“ Skupinu řídil v letech 1973 – 1975 jistý Donald DeFreeze, který takto vedl jakousi partyzánskou válku proti kapitalismu. Jeho vojáci byli muži i ženy bez ohledu na rasu či náboženství, kteří byli velmi nebezpeční a před únosem dívky měli na kontě již několik vražd. Přesto se o nich moc nemluvilo. To chtěl DeFreeze změnit, a proto vymyslel plán únosu někoho z bohatší rodiny. Volba padla na Patty Hearstovou, jejíž otec vlastnil noviny v San Franciscu.

Po únosu začala skupina požadovat peníze na to, aby bylo možné mladou dívku živit. Později chtěli výkupné ve výši několika milionů dolarů. Na to chtěl dívčin otec přistoupit, jenže se začalo dít něco podivného.

Související:  Louis Washkansky. První člověk, který přežil transplantaci srdce

Patty se během dlouhého zajetí začala ztotožňovat se skupinou, kterou víceméně tvořili její vrstevníci. Netrvalo dlouho a sama jim začala aktivně pomáhat s vyděláváním peněz. Na magnetofonových páscích zaslaných FBI již v dubnu 1974 tvrdila, že se připojila k boji za osvobození utlačovaných a údajně i přijala nové jméno.


Že nejde o žert, se vyšetřovatelé přesvědčili o několik dní později, když byla spatřena na záznamech z přepadení banky. V ruce držela samopal a hlídkovala u vchodu, než její „věznitelé“ dokončí práci. Ze záznamu bylo jasné, že se aktivně na přepadení podílela. Později byla spatřena během loupežného přepadení v obchodě v Los Angeles.

FBI tehdy rozjela pátrací akci nevídaných rozměrů, ale celý měsíc nenarazila na žádnou stopu, kde by se SLA mohla ukrývat. Zlom nastal až 16. května, kdy se dva členové skupiny pokusili ukrást munici z obchodu se zbraněmi. Svědci popsali dodávku, ve které zločinci uprchli a ta byla objevena následující den před domem v Los Angeles. Vše ale vyústilo obrovskou přestřelkou, během níž dům vzplanul. V ohni zemřelo šest členů SLA, včetně DeFreeze. Hearstové a několika dalším členům se podařilo uprchnout a ještě rok skrývat.

Když byla konečně dopadena, tvrdila, že ji SLA vymyla mozek. Soudce ale nepřesvědčila a byla odsouzena k 35 letům vězení. Později jí byl trest zmírněn na pouhých 7 let, ale nakonec si odseděla jen dva roky.  Po propuštění z vězení se vrátila k běžnému životu v San Franciscu.

Související:  Otec lobotomie Walter Freeman bral lidem duše i životy

Nakonec byli také pochytáni všichni členové SLA, byť někteří unikali až do roku 2002.

Dodnes není jasné, proč Hearstová jednala tak, jak jednala. Až po několika letech se k případu vyjádřila následovně: „Neměla jsem žádnou svobodnou vůli, dokud jsem od nich nebyla alespoň dva týdny odloučena. Až pak mi pomalu začalo docházet, že už tam nejsou a mohla jsem se konečně řídit zase vlastním rozumem.“ Jenže během „věznění“ měla možnost úniku, ale neutekla. Údajně se bála pomsty. S největší pravděpodobností se dostala do stavu takzvaného stockholmského syndromu, kdy unesený začne svému vězniteli důvěřovat a přijme jeho ideologii.

Galerie:

Zdroje: fbi.gov; R. Wright – Evoluce boha
Aktualizováno.


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Kdo může říci jasně, jak by se v takovém případě zachoval sám. Odsoudit je velice jednoduché.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *