Rozmanitost světa spočívám v tom, jak jej dokážeme přeměňovat, ale zároveň jsou místa, která stále vlivu člověka odolávají. Důkazy o tom podávají online satelitní mapy, kterými lze brouzdat hodiny a dny a stále je možné objevovat fascinující scenérie. Přitom je jedno, zda to jsou přeplněné městské aglomerace nebo odlehlé divočiny. Podívejte se na několik snímků z celého světa, které ukazují kontrast mezi lidmi přeměněnou krajinou a zatím nedotčenou divočinou. Na posledních obrázcích jsme zabrouzdali i do našich končin.
Luxusní čtvrť v Mohavské poušti
Green Valley je luxusní částí města Henderson, ale v podstatě jde také o jakési předměstí slavného Las Vegas. Přepychové domky jsou „nalepené“ jeden na druhém a takto zabírají plochu více jak 34 km². V poušti je místa dost, a tak se toto ploché sídliště může stále ještě rozrůstat. Zkrátka americký sen lze realizovat kdekoliv. Na puzzle domků se můžete podívat přímo na mapě.
Poušť, ze které není cesty zpět
Ve vyprahlé krajině ještě chvíli zůstaneme. Východočínská poušť Taklamakan ale rozhodně nevybízí k osídlení. Oblast o rozloze 327 000 km² je tvořena především pohyblivými písečnými dunami, které dosahují výšky až 300 metrů a jsou tak nejvyššími na světě. Taklamakan protínají jen dvě silnice, ale toto dvousetkilometrové putování místem, které je někdy nazýváno poušť smrti, není pro každého. I proto lze název Taklamakan přeložit jako „Jakmile vejdeš, není cesty zpět.“
Sibiřská divočina
Sacha je sice největší ruskou republikou, ale v oblasti o rozloze 4 913 000 km² žije pouhých 26 miliónů obyvatel. Arktické podnebí přináší obyvatelům kruté zimy a výjimkou nejsou ani teploty spadající pod minus 50 stupňů. Na obrázku je tundra tvořená trvale zmrzlou půdou a Severní ledový oceán. Nepřipomíná vám reliéf pobřeží hlavu jakéhosi bájného zvířete?
Jezero růžové jako žvýkačka
Slané jezero Maharloo ležící v íránském vnitrozemí se po určitou část roku zabarvuje do růžova. Nejde však o znečištění ani jiný neblahý vliv člověka. Růžová barva je důsledkem přirozených procesů, za kterými stojí přemnožené bakterie. To však není jediná zajímavost tohoto zvláštního místa. Zabarvená voda se na konci léta odpařuje a to tak intenzivně, že v některých sezónách úplně zmizí a na dně zůstane jen sůl.
Krvavá centrální Austrálie
V suchém australském vnitrozemí je typickou barvou půdy oranžovo-červená. Z leteckého pohledu takové zbarvení působí úchvatně, nicméně letní podmínky v této oblasti se pomalu ale jistě stávají nesnesitelnými. Teploty v okolí města Alice Springs hravě překračují padesát stupňů, každým rokem se prohlubuje sucho a požáry jsou každoročním koloritem. Pokud se bude planeta stále oteplovat, střed Austrálie se stane jedním z prvních míst, které lidé kvůli horku opustí.
I ve Lhase musí lidé někde bydlet…
Hlavním městem Tibetské autonomní oblasti Čínské lidové republiky je Lhasa. Nádherné buddhistické paláce, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO, se objevují snad na všech fotografiích tohoto města. Ovšem ve městě také žije asi 300 000 lidí, kteří se musí někam naskládat, a tak se místní buddhistická krása konfrontuje s jednoduchostí klasického sídliště.
Rozorávali jsme meze a nakonec jsme zežloutli
A nakonec se vydáme do našich končin, kde jsou luhy a háje již dávnou minulostí. Vytváření velkých lánů polí během komunistické kolektivizace v 50. letech minulého století patří ke skutečnému vrcholu destruktivního přístupu ke krajině. Během zběsilého boje proti venkovským sedlákům se vytvářením jednotných zemědělských družstev zlikvidovaly tisíce hektarů přírodní vegetace. Vykácena byla stromořadí, rozoraly se remízky a polní cesty, avšak očekávaný okázalý úspěch se nedostavil. Namísto toho přišla eroze a další neblahé ekologické následky, které budou pociťovat i následující generace.
A jednou za rok se tyto obrovské lány promění ve žluté moře…
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.