Ještě předtím, než pandemie nového koronaviru zcela ochromila Evropu, varovala Světová zdravotnická organizace (WHO) před katastrofou, kterou onemocnění Covid-19 může způsobit v Africe. Nyní šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus znovu černý kontinent varuje.
„Afrika by se měla připravit na nejhorší ještě dnes,“ řekl Ghebreyesus na tiskové konferenci ohledně pandemie nového koronaviru.
Afrika je dosud relativně málo zasaženým kontinentem. Většina zemí eviduje maximálně desítky případů. Nejvíce pacientů hlásí Egypt (210) a Jihoafrická republika (116). To ale nemusí znamenat, že Afrika zdárně koronaviru čelí.
Chabý zdravotní systém většiny afrických zemí může být relativně rychle ochromen, a pak nastane situace, kterou nyní zažívá severní Itálie, ale v kontinentálním měřítku. Jestliže africké země nezačnou situaci řešit ihned, může se zde pandemie koronaviru zcela vymknout kontrole.
Navzdory předchozímu varování odborníků, že koronavirem je po Číně nejvíce ohrožena Afrika, se pandemie naplno projevila v Evropě. Případy, které nyní africké země evidují, jsou z velké části importované právě z evropských zemí nebo ze Severní Ameriky.
Existují různá vysvětlení, proč se koronavirus v Africe zatím naplno neprojevil. Někteří vědci hledají vysvětlení v teplejším klimatu, které může šíření viru zpomalovat. Na sociálních sítích se dokonce objevily teorie, že jsou Afričané z velké části vůči viru imunní, což ale nelze ničím potvrdit. Asi nejvěrohodnějším vysvětlením je relativně malá hustota osídlení kontinentu.
Nebezpečnost nového koronaviru se tak naplno může projevit, až se nákaza dostane do přeplněných velkoměst, jako jsou Kinshasa, Lagos, Addis Abeba a další. Následky pak mohou být katastrofální.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.