Las Coloradas
Foto: Walter Rodriguez, CC BY 2.0 , Wikimedia

Růžových jezer je na světě jako šafránu. K tomu, aby vodní hladina zářila jako jahodová žvýkačka, je zapotřebí unikátní konstelace. Pokud na místě nastanou ideální podmínky, vznikne z obyčejného jezera nejvýraznější a současně nejnavštěvovanější lokalita v širokém okolí. Jedno takové místo se nachází na špici mexického poloostrova Yucatán, nese název Las Coloradas, a neobvykle zbarvených vodních ploch zde mají hned několik.


Přirozený, přesto fascinující jev

Matka příroda dokáže být čarodějkou, a když má správné ingredience, dokáže kouzlit přímo famózně. Růžová jezera mají jedno společné, a to vysokou slanost vody. Dále je potřeba větší množství bakterií, jejichž pigment vytváří barvivo, a nakonec dostatek dopadajícího slunečního světla. Když se vše sejde pěkně najednou, vodní plocha vypadá jako jahodový koktejl.

Související:  Senegalské jezero Retba je růžové jako žvýkačka. Může za to neškodná bakterie

V případě lagun Las Coloradas stojí za fascinujícím jevem s největší pravděpodobností bakterie Dunaliella salina. Ta ke svému životu potřebuje velmi slané prostředí a teplo. Pokud se jí daří, dokáže se množit natolik, že je její načervenalý pigment vidět pouhým okem. A koktejl je na světě.

Famózní úkaz přináší místním lidem dostatek obživy z turismu, každý, kdo do dnes chráněné rezervace zamíří, musí zaplatit 50 až 75 mexických pesos. Dokud nevešlo růžové jezero ve všeobecnou známost, byla vesnice Las Coloradas jen malou rybářskou osadou s velkou zásobou soli. Ta se dnes těží a vyváží pomalu po celém Mexiku.


Turisté mířící na samý vrchol Yucatánu ale nemusí obdivovat jen jezero. Fascinující jsou i přilehlé solné duny a překrásná fauna – běžně se zde pohybují plameňáci, želvy, krokodýli a přehršel mořského ptactva. Výrazný kontrast s přilehlým smaragdovým oceánem vytváří také velmi neobvyklou podívanou.

Sytě růžová voda není k vidění každý den

Nenechte se zmýlit fotkami. Žvýkačkově růžovou hladinu jezer lze pozorovat především za jasného počasí. Pokud je zataženo, vodní plocha bledne. Výjimečně se jezera jeví jako oranžová či purpurová. Vzhledem ke slunečnému mexickému počasí jsou však po většinu roku skutečně zabarvená jako svět slavné panenky Barbie.

Může se v jezerech Las Coloradas koupat?

Odpověď na tuto otázku je v Las Coloradas jasná – ne. Jde o chráněnou oblast. Pokud byste do vody vstoupili, nic se vám ale nestane, protože nikdy nebyly prokázané negativní účinky na lidské zdraví. Extrémně slaná voda sice může trochu štípat, obzvláště máte-li na kůži drobné zranění, jinak nadnáší stejně jako vody Mrtvého moře.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *