Nation of Islam
Mladý člen hnutí v roce 1994. Zdroj: Nancy Wong, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Wikimedia

Americké muslimské hnutí Islámský národ (Nation of Islam) dlouho kázalo o nadřazenosti černé rasy. Nejvíce o sobě dalo vědět v polovině minulého století zejména v souvislosti se zavražděným aktivistou Malcolmem X. Později se skupina rozštěpila na dvě méně výrazné sekty. Vůdce jedné z nich, Louis Farrakhan, však znovu vystrkuje růžky.


Bílá je barva satana

Islámská národ se jako hnutí probudil k životu v roce 1930 v americkém Detroitu. Zakladatel Wallace Fard Muhammad začal místní afroamerickou komunitu přesvědčovat o nadřazenosti černošské rasy a její vedoucí úloze v dějinách. Přestože sekta svým názvem odkazovala na islám, ústřední učení je spíše syntézou islámu a křesťanství.

Podle Muhammada žili před 6 600 lety na zemi pouze černoši. V té době začal v Mekce šílený vědec Yakub pomocí magnetismu a genetických úprav vytvářet bílou rasu tak, že z lidí odstraňoval božský černý gen. Vytvořil tak rasu modrookých lidí, aby utiskovala a ovládala lidstvo, dokud nepřijde spasitel, který znovu nastolí nadvládu černošského národa. Bílí lidé zpočátku žili jako divoši v Evropě, ale byli tak zbídačení, že se ani Alláh nemohl dívat na to, jak živoří v jeskyních. Proto vyslal několik proroků, mezi nimiž byl i Ježíš nebo Mohamed, aby je obrátili na islám a civilizovali. Tím se začalo naplňovat Yakubovo proroctví o bílé nadvládě.

Členky hnutí v roce 1945
Členky hnutí v roce 1945. Zdroj: Volní dílo, Wikimedia

V náboženském přesvědčení Islámského národa je bílá rasa ztělesněním zla nebo satana. Její osud se má naplnit asi po šesti tisících letech nadvlády nad světem, což Wallace Fard Muhammad dokládal pasážemi z Bible i z Koránu. A ta doba měla podle jeho přesvědčení brzy přijít.


Rasismus naruby

Hnutí bylo od svého počátku obviňováno z rasismus. Někteří pozdější vůdci Islámského národa dokonce zakazovali rasově smíšená manželství a učili o přísné rasové segregaci. Požadovali, aby Američané afrického původu dostali vlastní stát, a tak se plně oddělili od bílé rasy a jejího zla. To vše mělo přijít postupně, přičemž po členech sekty nebylo vyžadováno nic víc než jen práce, vyhýbání se drogám, alkoholu a hazardu.

V červnu 1934 se však stalo něco nečekaného. Wallace Fard Muhammad záhadně zmizel a na jeho místo nastoupil charismatický Elijah Muhammad, který sektu vedl až do své smrti v roce 1975. Centrem Islámského národa se stalo Chicago, kde začalo přitahovat tisíce černošských obyvatel. V roce 1960 se mluvčím sekty stal politický aktivista a novinář Malcolm Little známý jako Malcolm X. Ten byl ale o pět let později zavražděn jinými členy hnutí. Stalo se tak během jednoho z jeho projevů. Přesto za tu dobu přivedl k Islámského národu mnoho nových členů a příznivců.

Louis Farrakhan
Louis Farrakhan v roce 2016. Tasnim News Agency, CC BY 4.0, Wikimedia

Konspiracemi posedlý Louis Farrakhan

Po smrti Elijah Muhammada se vůdčí role chopil jeho syn Warith Deen Mohammed, který ale neměl schopnosti udržet sektu v jednotě. Několikrát ji přejmenoval a hlavně ji ideologicky přeorientoval k tradičnímu islámu. Logicky se tak objevila odpadlická skupina, která se začala formovat kolem Louise Farrakhana. Sekta se už ale nikdy netěšila takové přízni a postupem času se o ní přestalo mluvit. Za to o Farrakhanovi je slyšet dodnes zejména v souvislosti s konspiračními teoriemi o 11. září, kdy tvrdil, že za atentátem stojí „židovské spiknutí“ či že ničivý hurikán Katrina byl cíleným útokem na Afroameričany.

Farrakhanovi byl za antisemitské výroky zakázán vstup do Velké Británie. V roce 2019 zablokoval Facebook a Instagram jeho účty, protože šířil nenávistné příspěvky. Přestěhoval se na Twitter, kde s příchodem koronaviru začal černošské obyvatele varovat před vakcínami, které jsou dle jeho názoru životu nebezpečné. Farrakhan si tak znovu nachází příznivce, mezi nimiž jsou i známé osobnosti jako třeba rapper Kanye West nebo modelka Kim Kardashian. Islámský národ tak znovu nenápadně ožívá.

Zdroje: encyclopedia.chicagohistory.org; info.dingir.cz


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *