Americké muslimské hnutí Islámský národ (Nation of Islam) dlouho kázalo o nadřazenosti černé rasy. Nejvíce o sobě dalo vědět v polovině minulého století zejména v souvislosti se zavražděným aktivistou Malcolmem X. Později se skupina rozštěpila na dvě méně výrazné sekty. Vůdce jedné z nich, Louis Farrakhan, však znovu vystrkuje růžky.
Bílá je barva satana
Islámská národ se jako hnutí probudil k životu v roce 1930 v americkém Detroitu. Zakladatel Wallace Fard Muhammad začal místní afroamerickou komunitu přesvědčovat o nadřazenosti černošské rasy a její vedoucí úloze v dějinách. Přestože sekta svým názvem odkazovala na islám, ústřední učení je spíše syntézou islámu a křesťanství.
Podle Muhammada žili před 6 600 lety na zemi pouze černoši. V té době začal v Mekce šílený vědec Yakub pomocí magnetismu a genetických úprav vytvářet bílou rasu tak, že z lidí odstraňoval božský černý gen. Vytvořil tak rasu modrookých lidí, aby utiskovala a ovládala lidstvo, dokud nepřijde spasitel, který znovu nastolí nadvládu černošského národa. Bílí lidé zpočátku žili jako divoši v Evropě, ale byli tak zbídačení, že se ani Alláh nemohl dívat na to, jak živoří v jeskyních. Proto vyslal několik proroků, mezi nimiž byl i Ježíš nebo Mohamed, aby je obrátili na islám a civilizovali. Tím se začalo naplňovat Yakubovo proroctví o bílé nadvládě.
V náboženském přesvědčení Islámského národa je bílá rasa ztělesněním zla nebo satana. Její osud se má naplnit asi po šesti tisících letech nadvlády nad světem, což Wallace Fard Muhammad dokládal pasážemi z Bible i z Koránu. A ta doba měla podle jeho přesvědčení brzy přijít.
Rasismus naruby
Hnutí bylo od svého počátku obviňováno z rasismus. Někteří pozdější vůdci Islámského národa dokonce zakazovali rasově smíšená manželství a učili o přísné rasové segregaci. Požadovali, aby Američané afrického původu dostali vlastní stát, a tak se plně oddělili od bílé rasy a jejího zla. To vše mělo přijít postupně, přičemž po členech sekty nebylo vyžadováno nic víc než jen práce, vyhýbání se drogám, alkoholu a hazardu.
V červnu 1934 se však stalo něco nečekaného. Wallace Fard Muhammad záhadně zmizel a na jeho místo nastoupil charismatický Elijah Muhammad, který sektu vedl až do své smrti v roce 1975. Centrem Islámského národa se stalo Chicago, kde začalo přitahovat tisíce černošských obyvatel. V roce 1960 se mluvčím sekty stal politický aktivista a novinář Malcolm Little známý jako Malcolm X. Ten byl ale o pět let později zavražděn jinými členy hnutí. Stalo se tak během jednoho z jeho projevů. Přesto za tu dobu přivedl k Islámského národu mnoho nových členů a příznivců.
Konspiracemi posedlý Louis Farrakhan
Po smrti Elijah Muhammada se vůdčí role chopil jeho syn Warith Deen Mohammed, který ale neměl schopnosti udržet sektu v jednotě. Několikrát ji přejmenoval a hlavně ji ideologicky přeorientoval k tradičnímu islámu. Logicky se tak objevila odpadlická skupina, která se začala formovat kolem Louise Farrakhana. Sekta se už ale nikdy netěšila takové přízni a postupem času se o ní přestalo mluvit. Za to o Farrakhanovi je slyšet dodnes zejména v souvislosti s konspiračními teoriemi o 11. září, kdy tvrdil, že za atentátem stojí „židovské spiknutí“ či že ničivý hurikán Katrina byl cíleným útokem na Afroameričany.
Farrakhanovi byl za antisemitské výroky zakázán vstup do Velké Británie. V roce 2019 zablokoval Facebook a Instagram jeho účty, protože šířil nenávistné příspěvky. Přestěhoval se na Twitter, kde s příchodem koronaviru začal černošské obyvatele varovat před vakcínami, které jsou dle jeho názoru životu nebezpečné. Farrakhan si tak znovu nachází příznivce, mezi nimiž jsou i známé osobnosti jako třeba rapper Kanye West nebo modelka Kim Kardashian. Islámský národ tak znovu nenápadně ožívá.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.