Někteří si pod pojmem jeskyně představí velkou díru ve skále či zemi, avšak to je jen mylná představa. Jeskyně, nebo jeskynní komplexy v sobě mohou skrývat mnoho tajemství, krás a kouzel a jsou nenápadně skryté všude na zemi. Proto se není čemu divit, že největší z nich byla objevena teprve na konci minulého století.
Son Doong
Největší jeskynní komplex na světě se nachází ve Vietnamu. Můžete v něm najít obrovskou jeskyni o délce až 9 kilometrů, výšce až 200 metrů a šířce neuvěřitelných 150 metrů. Vešel by se sem celý městský blok v New Yorku, včetně mrakodrapů. Avšak z celého komplexu bylo zatím prozkoumáno pouze přibližně 30 %.
Mamutí jeskyně
Jeskyně, která byla vytvořena po dobu 10 miliónů let řekou Green River, se pyšní titulem nejdelšího jeskynního komplexu na světě. Má přes 600 kilometrů. Vznikají zde tzv. „Mamutí sloupy“, které vytvářejí sloupy o výšce až 59 metrů. Najdete ji ve stejnojmenném národním parku v Kentucky.
Dos Ojos
Teprve nedávno byla objevena největší podvodní jeskyně na světě. Nachází se v Mexiku a její 347 kilometrů rozlehlý komplex je částečně ponořen do vody. Na zdech se dochovaly nástěnné malby nebo schody od mayské civilizace. Patří mezi jedno z nejdůležitějších archeologických nalezišť na světě, protože zde archeologové našli stovky skvostů, jako jsou zbytky zaniklé fauny, mayskou keramiku a hroby. Průměrná hloubka komplexu je 20 metrů, ale v některých částech dosahuje hloubky až 100 metrů.
Voronija
Voronija (nebo také Krubera) je nejhlubší jeskyní na světě. Do hloubky měří až 2000 metrů. Nachází se v horách Západního Kavkazu.
The Deepest Cave On The Earth – #Krubera Cave https://t.co/3sLLVjlZGC #nature #cave #wikimonks #adventure #travel #trip #deepestcave pic.twitter.com/NxcpErF5nd
— Kannan P (@kannanpethukani) September 8, 2017
Carlsbadské jeskyně
Jeskyně, které jsou od roku 1930 národním parkem, nadchnou turisty svým patrovým rozložením. Dóm (= rozlehlá krasová jeskyně) nesoucí název Dóm gigantů měří 19 metrů. Další částí areálu je Zmrzlý vodopád, který má doopravdy tvar nehybného vodopádu. Celý jeskynní areál se nachází v Novém Mexiku a je jedním z velmi oblíbených turistických míst.
Modrá jeskyně
Na ostrově Capri v Itálii se nachází příbojová jeskyně. Je známá díky své sytě modré záři, která je vytvářena slunečními paprsky pronikajícími vchodem. Přístup do jeskyně je jen jeden, právě zmiňovaným průchodem a můžete se sem dostat pouze za klidného moře, protože je vchod doopravdy úzký.
Fingalova jeskyně
Nádherná mořská jeskyně nacházející se ve Skotsku vám vyrazí dech. Nadchne vás totiž svým charakteristickým vzhledem skládajícím se z šestihranných čedičových sloupů. Její klenutý strop a rozléhající se zvuky mořských vln jsou pro návštěvníky nezapomenutelným zážitkem.
Eisriesenwelt
Až 1000 let stará ledová jeskyně v Rakousku má délku 42 kilometrů, což ji řadí mezi největší svého druhu. Návštěvníky ohromí díky svému ledovému vzhledu. Toto místo se nedá okoukat, protože se každý rok roztátý sníh změní a vytvoří nové, kouzelné tvary.
Malham
Nejdelší solná jeskyně na světě se nachází v Izraeli. Měří 10 kilometrů a je tvořena z osmdesáti procent solí.
Jeskyně krystalů
Tato jeskyně se nachází v Mexiku a je známá díky svému neobvyklému vzhledu. Je jedním z nejkrásnějších divů mineralogie, protože je její hlavní síň, která se nachází 300 metrů pod povrchem, tvořena z obrovských krystalů sádrovce, které se řadí mezi největší na světě a váží až 55 tun. Největší objevený krystal má délku 12 metrů a šířku 4 metry. Avšak pro člověka jsou podmínky v jeskyni extrémní vzhledem k teplotě okolo 65 °C a vlhkosti dokonce 98 %.
Glowworm
I když se jeskyně neřadí mezi držitele rekordu, svou přírodní krásou všechny oslní. Žije v ní totiž jistý druh novozélandských světlušek, které se starají o její osvětlení. Turisté se mohou svézt po řece Waitomo, která je při jejich světle skutečně kouzelná. Jeskyně se také využívá pro svou akustiku jako koncertní místnost.
Postojnské jeskyně
Postojnské jeskyně se nachází ve Slovinsku. Podzemím vás proveze vlak, kde uvidíte labyrint chodeb, krápníkové dómy, podzemní jezera a zdejšího endemita, tzv. „lidskou rybu“, která zde pobývá.