Horko
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Podle amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) byl letošní srpen již 440. měsícem v řadě, kdy byla zaznamenána nadprůměrná globální teplota. Alarmující vývoj klimatu také dokazuje skutečnost, že se jednalo o šestý nejteplejší srpen od zahájení měření teploty před 141 lety.


Globální povrchová teplota byla v srpnu 2021 o 0,9 °C vyšší, než je průměr 15,6 °C z 20. století. Pokud bychom vzali v úvahu pouze teplotu sledovanou na pevnině, byl by tento měsíc po srpnu 2016 druhým nejteplejším v historii. Podle hodnocení NOAA došlo od roku 2009 k zaznamenání hned devíti z nejteplejších srpnů ve sledované historii.

V Asii se stal tento letní měsíc druhým nejteplejším v historii, pro Afriku třetím. Paradoxně v Evropě se jednalo o nejchladnější srpen od roku 2008, přestože průměrná teplota překročila data z minulého století. Nadprůměrné hodnoty byly zaznamenány v obou Amerikách i v Austrálii a Oceánii.

globální oteplování
Zdroj: NOAA, volné dílo

Podle vědců se každý měsíc vyskytne nějaký rekord související s oteplováním. Srpen 2021 byl 45. po sobě jdoucím srpnem a 440. měsícem v řadě, kdy teplota překročila průměrnou hodnotu zaznamenanou za celé 20. století. Vyplývá to z dat, která agentura eviduje od roku 1880. Podle zatím neuzavřených záznamů je téměř jisté, že i teploty za září budou kopírovat tento trend.


Ze statistik plynou další zajímavá fakta. Lidé, kteří se narodili v 80. letech minulého století a později, nemají zkušenost s průměrnou teplotou planety. Více jak 50 % světové populace jsou lidé mladší 30 let. Podle NOAA se globální průměrná teplota naposledy přiblížila průměru 20. století na konci 70. let. Od počátku 80. let je teplotní odchylka stále nad průměrem, přičemž nejvyšších hodnot dosahuje v posledním desetiletí.

Aktuální trend napovídá, že i rok 2021 se bude s velkou pravděpodobností řadit k těm nejteplejším. Za prvních osm měsíců tohoto roku je globální povrchová teplota vedena jako šestá nejvyšší v historii měření. Podle poslední zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu dojde v příštích dvou dekádách k průměrnému nárůstu povrchové teploty o 1,5 °C oproti období před průmyslovou revolucí, do poloviny století pak o 2 °C.  Aktuální teplotní nárůst činí 1,09 °C.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *