Archeologové už sto let zkoumají prostor pražského Vyšehradu a za tu dobu se jim podařilo nasbírat řadu zajímavých a historicky hodnotných nálezů. Devět nejvýznamnějších objevů přibližujících důležitost místa si návštěvníci mohou prohlédnout přímo na místě poblíž Purkrabství od 13. září do 4. října 2024 na venkovní panelové výstavě.
Vyšehrad není jen o starých pověstech českých
Všechny prezentované objevy pocházejí z jihozápadní části lokality, kde stála středověká akropole – vnitřní opevněné jádro hradu. „Cílem této výstavy je představit hlavní archeologické objevy učiněné na tomto místě a stručně poukázat, jak nám pomáhají porozumět jeho někdejší důležitosti. Zároveň jsou vyšehradské objevy významné i pro poznání evropských panovnických dvorů,“ říká autor výstavy Ladislav Varadzin z Archeologického ústavu AV ČR.
Vyšehrad zná veřejnost především jako místo spjaté se starými českými pověstmi nebo jako park sloužící pro odpočinek příchozích uvnitř historické Prahy. Ve skutečnosti jde o daleko významnější lokalitu. Ukrývá totiž pozůstatky významného centra středověkého českého státu založeného Přemyslovci. Dochovaly se zde artefakty dokládající tři fáze středověkých panovnických sídel s kostely a dalšími stavbami.
Výstava tak představuje například nejstarší kostel, který měl na svou dobu velké rozměry (asi 300 m2), neobvyklý tvar a zřejmě plnil nějakou evangelizační úlohu. Návštěvníci se ale dozví i o dílnách na výrobu stříbra a zlatých šperků nebo o románské bazilice stojící na místě dnešní ikonické katedrály sv. Petra a Pavla. Přihlédnuto je i k pravěkému osídlení Vyšehradu, které dokládají základy chat a dalších objektů a také hrob tří nebo čtyřletého dítěte.
Venkovní panelová výstava vznikla ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad u příležitosti výročí systematických archeologických vykopávek na Vyšehradě zahájených v roce 1924. Je přístupná volně od 13. září do 4. října 2024 v blízkosti Purkrabství.
Nová expozice s umělou inteligencí
Návštěvníci se zároveň mohou těšit na novou stálou expozici přímo v prostorách Vyšehradu. „Archeologické památky na Vyšehradě jsou veřejnosti zatím vcelku skryté. Proto se je snažíme prezentovat, ať už v rámci komentovaných prohlídek nebo nového informačního systému a digitálního audioprůvodce. Nová stálá expozice, na které s Ladislavem Varadzinem od začátku spolupracujeme, bude pomyslným vyvrcholením našeho úsilí připomenout mimořádný význam středověkého Vyšehradu,“ popisuje Petr Kučera, ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad.
Na Vyšehradě toho ale plánují daleko víc. V Gotickém sklepě má být umístěna stavebněhistorická část výstavy, jež představí fyzické modely Vyšehradu z různých historických obdobích. Prostor Prachárny se zaměří na fenomén legend a jejich roli při formování společnosti, přičemž se zde plánuje využití umělé inteligence, která bude interaktivně komunikovat s návštěvníky. Realizace projektu je plánována na období let 2025 až 2026.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.