V Ghaně se do potravinového řetězce dostávají vysoce nebezpečné chemikálie z nelegálně likvidovaného elektronického odpadu z Evropy. Podle ekologů byla objevena kontaminovaná slepičí vajíčka v jedné z nejchudších afrických čtvrtí Agbogbloshie, která se nachází v hlavním ghanském městě Accra.
Nedaleko Agbogbloshie se nachází obrovská skládka elektronického odpadu. Místní chudina se denně na skládku vydává, odpad rozebírá a především měď z kabelů odevzdává do sběru, částečně je také živí prodej elektronických součástek. Odhaduje se, že se sběru odpadu věnuje až 80 000 lidí z této čtvrti. Při pohybu na skládce se však vystavují nebezpečným dioxinům a polychlorovaným bifenylům (PCB), které odpad obsahuje. Při špatné manipulaci s vysloužilou elektronikou pak látky unikají a kontaminují okolí.
Výzkumníci z center Ipen a Basel Action Network provedli analýzu vajec od slepic s volným výběhem poblíž Agbogbloshie. Výsledky byly doslova šokující, protože limit pro obsah nebezpečných dioxinů ve vajíčku byl překročen 220 krát, přičemž u těchto látek je zdraví nebezpečné i malé množství. Vejce obsahovala i další toxické látky ve znepokojivých koncentracích.
Aktivisté apelují na úředníky EU, aby více regulovali a kontrolovali, jak se nakládá s elektronickým odpadem. Evropa je velkým producentem takzvaného e-odpadu, který je toxický. Pokud se stará elektronika dostane do afrických zemí jako je Ghana, Tanzánie nebo Nigérie, místní nemají prostředky ani technologie, jak toxický odpad šetrně zlikvidovat a následné dopady pro životní prostředí jsou katastrofální.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.