vodka
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

11,6 litrů čistého alkoholu na osobu se průměrně v Česku vypije za jeden rok. V celosvětovém měřítku to znamená 4. místo a pokles o dvě příčky oproti poslednímu žebříčku.


Češi čtvrtí, Rusové až sedmí, je zde ale jedno ale…

Na nejvyšším ze stupňů vítězů nelichotivého žebříčku jsou Litevci s 12,3 litry, následují je Rakušané s 11,8 litry a Francouzi s 11,7 litry čistého alkoholu na osobu za rok. Na úplně opačném konci se umístila Indonésie s téměř nulovou spotřebou. Tamní převážně muslimské obyvatelstvo alkohol vůbec nepije a 0,3 litru připadá převážně na turisty.

Překvapivé je umístění Ruska na 7. příčce. Podle dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) spotřebují Rusové „pouhých“ 11,7 litrů čistého alkoholu za rok, přestože je tato země všeobecně známá svými problémy s alkoholismem. Žebříček totiž zahrnuje pouze data z alkoholu prodaného v oficiální distribuční síti, což v případě Ruska, kde jsou nelegální výroba a obchod s alkoholem velmi rozšířené, může údaj zkreslovat.

Související:  Francouzi by měli pít méně vína, varují zdravotníci

Bezkonkurenční Evropa

Tabulka světové spotřeby alkoholu ukazuje i další zajímavá fakta. Do první dvacítky se mezi evropské země vloudila pouze Austriálie, které patří 18. místo se spotřebou 9,4 litru alkoholu na osobu za rok. Další neevropskou zemí jsou na 21. příčce spojené státy se spotřebou 8,9 litru.


Pije jako Dán? Už ne…

Dánové, pověstní svým bujarým alkoholovým veselým, se umístili až na 20. příčce s 9,1 litry. Dnes bychom tedy spíše mohli říkat „pije jako Litevec“. Všichni naši sousedé vypijí ročně něco kolem deseti litrů za rok a nejsou tedy o moc pozadu. Inu, jak se zdá, Evropa a alkohol patří k sobě.

Žebříček spotřeby alkoholu podle OECD:

Zdroj: OECD


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts