Bolivijský kmen Tsimané žije odříznut od okolního světa v těžko prostupné džungli. Pozornost vědců upoutal již v roce 2017. Tehdy tým expertů prokázal, že tito lidé žijící v těžko dostupné džungli mají zdravější srdce než většina světové populace. Letos se výzkumníci na příslušníky kmene zaměřili znovu a odhalili další pozoruhodnou skutečnost. I jejich mozky jsou totiž výrazně zdravější než u osob žijících v takzvaném civilizovaném světě.
Mezinárodní výzkumný tým provedl 746 CT vyšetření dospělých osob z kmene Tsimané a porovnal je se stavem mozků osob středního až staršího věku z Německa, Nizozemí a Spojených států. Jejich objem se výrazně lišil, v některých případech až o ohromných 70 % ve prospěch lidí z džungle. Podle expertů je tento rozdíl důsledkem rozdílné stravy.
Faktory, jako je sedavý životní styl a strava bohatá na tuky a cukry, mohou urychlovat ztrátu mozkové tkáně, takzvanou atrofii. S rostoucím věkem je pak člověk ohrožen různými nemocemi, jako je třeba Alzheimerova choroba. Hillard Kaplan, hlavní autor studie a profesor na Chapmanově universitě, je přesvědčen, že mozky lidí z kmene Tsimané jsou ukázkou toho, jak má vypadat zdravé stárnutí tohoto orgánu.
Výborný stav mozků a srdcí příslušníků kmene Tsimané dávají experti do souvislosti. Atrofii mozku lze výrazně zpomalit životním stylem, který předchází srdečním chorobám. Dostatek pohybu a strava bohatá na vlákninu by tak měla být alespoň částečnou prevencí před nešvary stáří.
Vědci také věří, že by zkoumání životního stylu domorodců z bolivijské džungle mohlo pomoci odhalit lék na Alzheimerovu chorobu a další neurologická onemocnění.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.
Když se lidé navrátí k přirozenému způsobu života a zdravému jídlu, tak nás čekají přeci jen světlejší zítřky.Od svých předků bychom se měli učit. A Indiáni jsou toho příkladem, než je zasáhne naše civilizace. Přeci jen ty nepropustní džungle jsou k něčemu dobré.Jen je musíme chránit, před
námi.:-)
Z týchto vedeckých konštatovaní, ktoré asi nikoho neprekvapujú sa môže človek len báť…vymletí západniari svoj chorý spôsob života nezmenia…akurát keď bude treba zdravé orgány pre nejakého parchanta tak sa bude chodiť loviť k indiánom…hnus
Co se nepoužívá to se neopotřebuje, měli by u nás otestovat politiky, policii atp.
A čemu se divíte !!?? 🤨🤨 Ti když si obstaráváji jídlo tak nejdou přes cestu do Hrušky !!! 😂 Ale musí si ho buď to sami vypěstovat nebo ulovit to znamená pohyb od rána do večera celý den každý den to je první věc…. A druhá věc je panenský čistá příroda která díky Bohu ještě někde na světě existuje a bude se jim dařit tak dlouho a budou mít tak velké mozky a zdravé srdce dokud my nenechaví parchanti jim nevykácíme les a nevezmeme půdu pod nohama !!!
Svatá pravda!!!! Kéž by si lidé žijící v civilizovaném světě konečně dopřáli zdravou stravu, zdravé přírodní prostředí a čisté svědomí…….
To je pravda byznys nezná hranice a jde i přes mrtvole
Zdá se, že Varacka93 je „na plech“ už o den dříve než je v našich zeměpisných šířkách obvyklé.
A proto za nevoli za nacelnika Zemana a Babise