turista
Ilustrační foto. Zdroj: Dreamstime

Turistika je úžasný sport, který utužuje zdraví a regeneruje celé tělo, proto si získává stále více příznivců ve všech věkových kategoriích. Jak se však na turistické výlety obléknout a co nepodcenit při plánování trasy výletu? Víme to a poradíme Vám.


Už jen pobyt v horském prostředí je povznášející a způsobuje dobrou náladu a co víc – je prevencí před mnoha civilizačními chorobami a celkově upevňuje zdraví a právě proto si turistika získává stále více svých příznivců. Turistika je ideální pohybová aktivita, která má řadu ozdravných účinků. Sportování na čerstvém vzduchu vzpruží a posílí celý organismus – pravidelná chůze posiluje svaly a klouby, zlepšuje pohyblivost a zvyšuje výkonnost těla. Chůze v krásném horském prostředí podporuje nejen kardiovaskulární systém, dýchací systém, trávicí systém a imunitní systém, ale skvěle vyvětrá také hlavu, odbourá škodlivý stres a dodá velké množství energie. Tak proč si to nedopřát?

To správné oblečení na túru

Chystáte se na turistické výlety, chcete zažít něco nového – nepoznaného a zajímavého? Pokud ano, tak vězte, že správné oblečení, a to zejména do vysokých hor je základ. Oblečení na turistiku však musí splňovat určitá kritéria, která nelze podcenit. Má být funkční, vzdušné, nepromokavé a větru odolné. Na túrách turista potřebuje vhodné spodní prádlo – termoprádlo – termo spodky / legíny a termo triko. Také kvalitní nepromokavé kalhoty, bundu či vestu, které patří mezi nejuniverzálnější sportovní oděvy, bez kterých se na horách neobejdete. Z praktického hlediska je dobré volit modely s kapucí a kapsami. Ve vysokohorském prostředí je pro turistu nenahraditelná pevná turistická obuv a termoponožky, které věrně kopírují siluetu nohou a chrání končetiny před chladem a vlhkostí. Turistickou obuv vybírejte promyšleně – dbejte na správný tvar a velikost. Obuv musí mít nejen přesnou délku, ale také šířku – nesmí tlačit a má mít nízkou hmotnost. Pro turistické výlety je dobré volit výlučně vzdušnou a nepromokavou, ale také dostatečně pevnou obuv, která chůzi v horském prostředí usnadní a zpříjemní.

Plánování trasy je důležité

Pokud jste se na túru správně oblékli a jste připraveni vyrazit, tak nepodceňte ani volbu trasy. Poradíme vám jak si naplánovat trasu túry a jak se bezpečně pohybovat po turistických stezkách. Trasu si předem nastudujte v turistické mapě a při jejím výběru zohledněte svoji fyzickou zdatnost a aktuální počasí, což je velmi důležité zejména ve vysokých horách. Ideální je využít služeb profesionálního turistického průvodce, který terén dokonale zná. V terénu pečlivě sledujte údaje na směrových ukazatelích a zvýšenou pozornost věnujte zejména křižovatkám. Cíl túry a předpokládaný čas návratu oznamte personálu, kde jste ubytováni, dobré také je být v kontaktu s Horskou službou. Na delší túru se vydejte vždy ráno a držte se pouze označených chodníků. Do batohu si zabalte dostatek tekutin a jídla. Nezapomeňte ani na mobil, baterku, hygienické potřeby, balíček první pomoci a náhradní oblečení. Pokud se počasí začne zhoršovat, z túry se vraťte nejkratší cestou.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *