Vzácné olihně druhu Magnapinna pacifica se vědcům podařilo pozorovat ve vodách Velkého australského zálivu. Tito hlubinní tvorové byli spatřeni v hloubce více než 2 kilometry a vůbec poprvé to bylo v australských vodách. Informaci přinesl odborný časopis PlosOne.
Na olihně narazili biologové v čele s Deborah Osterhageovou z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) při hlubinném průzkumu. „Když jsem živočicha uviděla, věděla jsem přesně, o který druh se jedná, ačkoliv k jeho pozorování dochází ve světě jen zřídka,“ říká k úspěchu vědkyně a dodává: „Na jižní polokouli byla zatím zaznamenána pouze tři pozorování.“
Oliheň Magnapinna pacifica má výrazný vzhled, kterému dominují velké ploutve. Nápadným rysem jsou také extrémně dlouhá chapadla podobná vláknům. Ta se mohou ohýbat podobně jako lokty. Zajímavostí je, že tato chapadlovitá vlákna jsou zatažitelná a mají na sobě malé přísavky, které zřejmě slouží ke krmení.
Vědci nejprve spatřili jednu oliheň v hloubce více jak 2 100 metrů, a to během kamerového průzkumu. Následně se jim podařilo zachytit celkem pět jedinců. „Byli jsme schopni porovnávat rozdíly v jejich tělesných konstrukcích a délku jejich těl,“ říká nadšeně Osterhageová pro magazín NewScientist.
Biologům se podařilo změřit jednu z olihní pomocí dvojice laserů a stanovili její délku na 1,8 metru, přičemž jen chapadla představují 1,68 metru z této délky. Nejbližší vzdálenost mezi dvěma jedinci byla 300 metrů. Podle Osterhageové je neobvyklé najít pět olihní nedaleko od sebe, zatím byly totiž pozorovány samostatně nebo ve dvojicích.
Vědci si také všimli, že některé olihně stáčely svá chapadla a pozorovaly tvory u mořského dna. Jedna se dokonce pohybovala vodorovně s chapadly taženými za sebou, což bylo pozorováno vůbec poprvé.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.