Loktak
Jezero Loktak. Foto: Sharada Prasad, CC BY 2.0, Wikimedia

Těžko byste na světě hledali zvláštnější jezero než je Loktak. Nejenže je tato vodní plocha největším sladkovodním jezerem v severovýchodní Indii, ale hlavně je domovem tisíců unikátních plovoucích ostrovů zvaných „phumdi“. Směs vegetace, půdy a organické hmoty v různé fázi rozkladu tvoří na hladině kruhové ostrovy houbovitého povrchu, který leckde připomíná trampolínu. Na některých plujících ostrovech ale dokonce stojí domy.


Ekosystém jak z jiné planety

Jezero Loktak není jedinou vodní plochou s plujícími ostrovy, zaručeně jich zde však najdete nejvíce. Kousky vyčnívající pevniny vzdáleně připomínají plující ledovce, u kterých je také většina hmoty ukryta pod vodou. V období sucha, kdy hladina vody dostatečně klesá, se živé kořeny ostrovů dostávají na dno jezera a absorbují živiny.

Loktak je křehkým ekosystémem, jehož vody jsou životně důležité pro zavlažování okolí. Někdy se mu říká „záchranné lano Manípuru“, což je jeden ze severoindických států. Rybáři z jeho vod ročně uloví až 1 500 tun ryb. Žije zde vzácná krajta indická, dalších asi 400 druhů živočichů a kolem se nacházejí stovky vodních rostlin. Unikátním živočichem je poddruh jelena lyrorohého, zvaného sangai. Tento kriticky ohrožený druh je dokonale přizpůsoben životu na houbovitém terénu plujících ostrovů. Místní o něm říkají, že umí tančit.

Dalším unikátem jezera jsou stavby na plujících ostrovech. Na jednom z nich je dokonce škola, kterou ale nenavštěvují jen děti a dospívající, ale také dospělí, kteří chtějí dohnat své nedostatky ve čtení a psaní.


Budoucnost ostrovů je nejistá

Část jezera nese název Keibul Lamjao a jedná se o unikátní a jediný plovoucí národní park na světě, jehož rozloha činí 40 km². Hlavním úkolem této rezervace je záchrana ohrožených jelenů, o kterých se ještě v padesátých letech minulého století myslelo, že vyhynuli, poté však byli spatřeni na plujících ostrovech.

Problémy nejen pro jeleny, ale i další život nastaly v souvislosti se stavbou přehrady Ithai v 80. letech minulého století, která nejenže ohrozila místní faunu a floru, ale celou existenci plovoucích ostrovů.

Přehrada brání poklesu hladiny na jezeře, a tak se ostrovy většinou nemohou dostatečně přiblížit ke dnu jezera, odkud čerpají živiny. Na porostu ostrovů jsou zase závislí dalších živočichové, včetně zmiňovaných jelenů. Od roku 1984 zmizelo z oblasti již 20 živočišných druhů a existence dalších je silně ohrožena. Ostrovy současně řídnou a rozpadají se. Indičtí inženýři hledají řešení, jak proces zastavit, nicméně času už moc nezbývá.

Galerie:

Zdroje: NASA, www.downtoearth.org


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *