Vědcům z Princetonské univerzity v New Jersey se podařilo odhalit neandrtálské geny u afrických populací. Dříve se přitom předpokládalo, že tyto geny nesou pouze neafrické populace kvůli křížení, ke kterému došlo po velké migraci lidí z černého kontinentu asi před 60 000 lety. Objev je tak dalším malým dílkem do velké skládačky historie lidstva a dokazuje, že linie člověka a neandrtálce jsou propojeny více než se myslelo.
Výsledky studie publikované v časopise Cell odkazují na křížení asi před 200 000 lety. „Náš výzkum ukazuje, že historie byla mnohem zajímavější. Moderní lidé expandovali mimo Afriku v několika vlnách a docházelo ke křížení s neandrtálci, jehož důkazy dnes vidíme v genomech všech dnes žijících jednotlivců,“ uvedl pro deník The Guardian Joshua Akey, evoluční biolog a hlavní autor výzkumu.
Podle studie mají Afričané asi o 2/3 méně neandrtálské DNA oproti Evropanům a Asiatům. Akey se domnívá, že neandrtálská DNA dorazila do Afriky prostřednictvím moderních lidí, jejichž předci opustili kontinent a v Evropě se spářili s neandrtálci. Tito navrátilci se v Africe znovu smísili s místními obyvateli.
Daný proces trval desetitisíce let. „Migrace předků současných Evropanů zpět do Afriky s sebou nesly neandrtálské sekvence, které dnes odhalujeme,“ dodává Akey.
Studie rovněž podporuje tvrzení, podle kterého naši dávní předci neopustili Afriku v jedné vlně. Zdá se, že šlo o dlouhodobý proces postupných odchodů a návratů na černý kontinent. Slabý neandrtálský otisk v africké DNA je starý 200 000 let, ale není vyloučeno, že moderní lidé mohli nahlédnout mimo svoji domovinu ještě dříve. K plné adaptaci na evropské klimatické podmínky došlo přibližně před 60 – 40 tisíci lety.
Studie zároveň ukazuje na relativní nedostatek genetického výzkumu u afrických populací, přestože se právě na tomto kontinentu objevili moderní lidé. „Abychom rozuměli lidské evoluční historii, je nezbytné zkoumat vzorky ze všech koutů světa. Afrika zůstává jedním z nejvíce podhodnocených regionů,“ dodává Akey. Přitom právě v Africe jsou populace geneticky rozmanitější než ve zbytku světa dohromady.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.