Velký bariérový útes
Velký bariérový útes. Foto: Pixabay

Korály Velkého bariérového útesu mizí. Od roku 1995 se jejich výskyt snížil o 50 % a jak mezinárodní skupina vědců v obsáhlé studii publikované v periodiku The Royal Society upozorňuje, úbytek platí pro všechny druhy, všechny velikosti a v každé hloubce. A co víc, bude hůř.


Komplexní výzkum se věnoval celým 2 300 kilometrům útesu v Korálovém moři nedaleko pobřeží severovýchodní Austrálie. Mořští biologové v práci upozorňují na největší problém celého korálového společenství, a tím je stále omezenější schopnost regenerace. Odolnost korálů je rok od roku nižší a tím pádem se i hůře rozmnožují.

Útes také ztrácí velké staré korály, které jsou zásobárnou látek důležitých pro dané společenství. Jejich úbytek může vést ke kaskádovému mizení celého systému. Zatímco suchozemské lesy jsou pečlivě sledovány, jejich podmořská obdoba je neprávem opomíjena.

Související:  Čadské jezero bylo kdysi větší než Kaspické moře

Výzkum se týkal let 1995 až 2017 a vědce takto velký úbytek překvapil. Až dosud panovalo přesvědčení, že hojnost Velkého bariérového útesu není ohrožena tak, jak tomu je u menších útesů. Během těchto let se oblastí prohnalo několik cyklónů, které strukturu narušily, ale podle autorů studie je hlavní příčinou globální oteplování způsobené spalováním fosilních paliv.


Biolog Terry Hughes, jeden ze spoluautorů výzkumu, je přesvědčen, že pokud se oteplování udrží v rozmezí mezi 1,5 a 2 °C ve srovnání s úrovní před industrializací, je ještě naděje útes zachránit. Oteplení o 3 – 4 °C však bude znamenat destrukci tohoto podmořského klenotu a rezervoáru rozmanitého mořského života.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *