S kapitánským oprávněním Vůdce malého plavidla (VMP) se vám neotevřou jen vnitrozemské cesty pro motorovou plavbu. Má totiž platnost po celém světě. Jeho získání je velice snadné, stačí dosažení věku 16 let, absolvování teoretické přípravy a úspěšné zvládnutí test.
VMP vymezuje, jaká plavidla můžete ve vnitrozemí obsluhovat
Stát se kapitánem lodi je snem snad každého kluka. Pozadu nezůstávají ale ani kapitánky. Průkaz pro malé lodě s výkonem do 20 kW je totiž dostupný jak po finanční, tak praktické stránce. Využijí jej rybáři, ale i milovníci plavby po našich rybnících, řekách či přehradách. Průkaz VMP lze také uplatnit v zahraničních vnitrozemských vodách.
Někteří lidé se domnívají, že řídit malou motorovou pramici je možné i bez průkazu. Jde o jakýsi zakořeněný mýtus, který nemá oporu v zákoně. Stejně tak lidé často předpokládají, že oprávnění VMP je dostačující třeba pro vodní skútry, což je rovněž fáma. Pro plavidla se silnějším motorem, včetně skútrů, je nutné získání průkazu pro motory s neomezeným výkonem.
Kapitánský průkaz Vůdce malého plavidla je tedy nutným minimem pro řízení motorové lodi. Jasně jej omezuje výše uvedený výkon a je jakýmsi odrazovým můstkem pro získání oprávnění pro větší lodě či mořskou plavbu.
Jak probíhá příprava a zkouška
Zájemci o VMP musí absolvovat teoretický kurz. Ten vyjde zhruba na 3 000 Kč a lze jej vykonat i online. Poté se mohou hlásit Plavebnímu úřadu ke zkoušce, za kterou se hradí poplatek 500 Kč. Praktický kurz není třeba, ale je nutné přiložit potvrzení od lékaře.
Test se skládá z 35 otázek a na jejich vykonání má zájemce 30 minut. Každá z otázek je ohodnocena jedním bodem, přičemž je potřeba dosáhnout minimálně 30 bodů.
Po úspěšném vykonání zkoušky je z vás kapitánka či kapitán malého plavidla a hurá na vodu. Dobrodružství může začít.