Planeta Devět
Planeta Devět v očích umělce. Zdroj: ESO/Tom Ruen/nagualdesign, Volné dílo

Hypotetická planeta Devět, někdy také nazývaná X, se již podle dřívějších názorů vědců může nacházet daleko za oběžnou dráhou Pluta. Nyní odborníci tuto oblast výrazně zúžili a výsledky svého bádání prezentovali v recenzovaném periodiku The Astronomical Journal.


Mike Brown z Kalifornského technologického institutu a hlavní autor studie již na začátku textu předestírá, že hlavním motivem celé práce nebylo nalezení tajemné planety, ale spíše lepší porozumění složení naší Sluneční soustavy a její evoluce. Díky soustavě dalekohledů Pan-STARRS (Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System) umístěných na Havajských ostrovech se týmu podařilo nashromáždit data pokrývající velkou část předpokládaného prostoru s možným výskytem planety Devět. Jednoduchou eliminací pak vyloučili oblasti, kde se objekt nenachází. Takto se povedlo odstranit přibližně 78 % možných míst, která byla vypočtena díky datům ze starších studií a pozorování.

Kolektiv okolo Browna tak vymezil novou oblast hledání temné planety. V pátrání ve vzdálených končinách naší Sluneční soustavy by měl pokračovat připravovaný dalekohled LSST (Vera C. Rubin Observator – Large Synoptic Survey Telescope), který se staví v Chile. Tvoří jej soustava tří zrcadel schopná zachytit prostřednictvím CCD kamery kvalitní obraz oblohy. Předností tohoto dalekohledu je také rychlost pořizování snímků, která by neměla překročit 15 sekund pro jeden obraz. Mezi další cíle LSST patří studium blízkozemních asteroidů a malých planetárních těles, ale i pozorování hlubokého vesmíru včetně zkoumání vlastností temné hmoty a energie.

Související:  Objev stínové biosféry na Zemi by mohl být klíčem pro hledání mimozemského života

Brown do LSST vkládá velké naděje. Právě tento dalekohled může potvrdit nebo vyvrátit existenci tělesa, které by mohlo být dle jeho odhadů pátou největší planetou soustavy. „Takové planety jsou běžné u jiných hvězd a my bychom najednou měli šanci jednu studovat v naší vlastní Sluneční soustavě,“ cituje vědce magazín Science Alert. „Existuje příliš mnoho indicií, že planeta Devět existuje. Sluneční soustava by bez ní byla jen těžko pochopitelná,“ naráží tak na anomálie v oběžných drahách některých objektů, které lze jen těžko vysvětlit.


Existenci velké planety na chvostu Sluneční soustavy astronomové předpokládají již od roku 1846, kdy byl objeven Neptun. Teoreticky o ní uvažoval i americký astronom Clyde Tombaugh, který v roce 1930 objevil Pluto. Nicméně i přes veškeré moderní pozorovací technologie zůstává existence deváté planety stále jen teorií.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *