sluneční soustava s plutem
Sluneční soustava s Plutem. Foto: Pixabay

Naše stále větší znalosti o Sluneční soustavě vedou k přehodnocení dříve přijímaných faktů, a tak zatímco se většina z nás ve škole učila o devíti planetách, dnes jich školákům stačí vyjmenovat pouze osm. Není to tím, že by Pluto zmizelo, zmenšilo se či jinak změnilo. Objektů jeho velikosti ale může být ve Sluneční soustavě značné množství. Pluto je na planetu zkrátka malé, a tak bylo na 26. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie v Praze v roce 2006 zařazeno mezi takzvaná transneptunická tělesa (tj. obíhající za Neptunem). Bylo tak překlasifikováno na trpasličí planetu.


Spekulace již od začátku objevu Pluta

Představu Sluneční soustavy jako jednoduchého uskupení, které se skládá ze Slunce a planet obíhajících kolem, narušil v roce 1930 objev Pluta. Toto malé těleso s oběžnou dráhou za Neptunem vedlo astronomy k myšlence, že podobných oběžnic může existovat více. Když byl ve čtyřicátých letech minulého století objeven Kuiperův pás, což je oblast na chvostu Sluneční soustavy s obrovským množstvím malých těles včetně těch velikostně podobných Plutu, astronomové znovu a přesněji začali devátou planetu přeměřovat.

Vyšlo najevo, že Pluto je skutečně malé, dokonce menší než náš Měsíc. V roce 1978 byl ale objeven Charon, měsíc Pluta, který zdánlivě potvrzoval objekt jako plnohodnotnou planetu. To ale kverulanty nepřesvědčilo a osud Pluta se na konci milénia začal rýsovat.

Související:  Ultima Thule: Nejvzdálenější objekt, který byl kdy zkoumán, vydává svá první tajemství

Objev tělesa většího než Pluto změnil definici pro planetu

Vše dokonaly v letech 2004 a 2005 objevy objektů dnes známých jako Haumea, Makemake a Eris. Zejména Eris, za jejímž odhalením stojí Michael Brown z Kalifornského technologického ústavu, osud Pluta zpečetil. Astronom se nejprve domníval, že objevil desátou planetu Sluneční soustavy a nazval ji pracovně Xena. Ve stejné době identifikoval Hubbleův teleskop další tři měsíce Pluta. V tu chvíli musela Mezinárodní astronomické unie začít jednat. Bude Eris desátou planetou nebo se změní definice pro planetu?


Astronomové se nejprve k situaci postavili celkem vlažně. Zcela nepochybně se jim nechtělo jmenovat Eris desátou planetou, ale co s Plutem? Vše nakonec urychlilo pozorování Eris Hubbleovým teleskopem. Přesná měření ukázala, že je tento objekt větší než Pluto. V tu chvíli nabraly události rychlý spád a unie během čtyř měsíců rozhodla, že Pluto není planeta a společně s Eris bylo zařazeno mezi takzvané trpasličí planety.

Vědci vcelku rozumně vysvětlili své rozhodnutí. Aby těleso mohlo být definováno jako planeta, musí mít dostatečné gravitační pole, aby bylo schopno vyčistit svoji oběžnou dráhu. Pluto ani Eris toto nesplňují. Pluto se navíc kříží s dráhou Neptunu. Jeho planetární kariéra tak trvala 76 let. Do budoucna je vysoce pravděpodobné, že se bude seznam trpasličích planet nadále rozrůstat. Velkými kandidáty jsou objevená tělesa Sedna, Quaoar nebo Haumea.

Zdroje: R. Castleden – Objevy, které změnily svět; M. Goldsmith – Vesmír

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts