severný magnetický pól
Zdroj: NOAA/Svetobeznik.info

Naše planeta prochází neustálými změnami a ačkoliv to na první pohled nemusí být patrné, je neklidná a její póly putují. V případě geografických pólů tomu tak samozřejmě není, ty jsou na stále stejném místě, ale jejich magnetické protějšky jsou v neustálém pohybu. V případě severního magnetického pólu, označeného na kompasu jako N, je tento pohyb stále rychlejší a vědci mu dosud plně nerozumí.


Samotný pohyb ale sám o sobě není tím, co by mělo vést k údivu. Severní magnetický pól není stacionární bod, a to kvůli kolísání toku roztaveného železa v jádru naší planety, které ovlivňuje chování magnetického pole Země. Pozoruhodná je však rychlost, kterou se pól přesunuje k Sibiři.

Severní magnetický pól se od svého objevu v roce 1831 posunul o 2250 kilometrů. Toto putování bylo až donedávna vcelku pomalé, což vědcům umožnilo snadno sledovat jeho polohu. V posledních desetiletích se ale jeho pohyb zrychlil na průměrnou rychlost 55 kilometrů za rok. Nejnovější údaje sice ukazují, že se může pohyb směrem k Rusku zpomalit na cca 40 km ročně, ale s historickými údaji je to stále rychlost, které jsme nikdy dříve nebyli svědky.

Související:  Pět míst na Zemi, ze kterých naskakuje husí kůže

„Pohyb severního magnetického pólu je od 90. let mnohem rychlejší než kdykoli po dobu nejméně čtyř století.“ říká geomagnetický specialista Ciaran Beggan z Britského geologického institutu.


Zvýšená rychlost severního magnetického pólu také vyžaduje častější aktualizaci Světového magentického modelu (WMM), což je velké znázornění magnetického pole Země v určitý čas. Tento model využívá software předních výrobců chytrých telefonů, navigací, ale i řízení letového provozu a organizace včetně NASA nebo ESA. Bez pravidelných aktualizací tohoto modelu by po určitém čase nebylo možné používat například navigaci. Model pro rok 2020 byl právě vydán Národním úřadem pro oceán a atmosféru.

Zdroje: Science Alert, NOAA


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts