panorama
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Jak bude vypadat tvář Země za 250 miliónů let? Tuto otázku si položil Michael Way z Goddardova institutu pro kosmický výzkum spadající pod NASA a společně s kolegy se pustil do práce. Vědci pomocí pokročilých počítačových modelů sestavili dva věrohodné scénáře pohybu kontinentů a umožňují nám tak nahlédnout do daleké budoucnosti.


Za zhruba čtvrt miliardy let se zemské masy přesunou tak, že opět vytvoří superkontinent. V této daleké budoucnosti bude slunce o něco jasnější a zemská rotace se zpomalí, takže se den prodlouží o 30 minut. Je sice nepravděpodobné, že lidstvo tento možný scénář zažije, pokud však ano, jaký bude život na budoucí Zemi?

Související:  Alfred Wegener. Astronom, který miloval geologii a Grónsko sklidil za průlomovou teorii výsměch od kolegů

Vědci vypracovali dva věrohodné scénáře. První z nich je superkontinent Aurica rozkládající se okolo rovníku. V tomto případě se všechny současné kontinenty spojují v jeden celek. Dominovat bude tropické podnebí bez sněhu a ledu s průměrnou teplotou okolo 20 °C.

Druhá možná varianta nese název Amasia a stále lehce připomíná současné rozložení pevniny na Zemi. Zde zůstává Antarktida na svém místě a jde tak v podstatě o dva kontinenty. Vysokohorská pevnina na Amasii bude podporovat sněžení, proto vzniknou ledové příkrovy. Severní část Amasie bude odrážet zpět více slunečního tepla, takže by klima mohlo být podobné poslední době ledové.


Na přiloženém obrázku jsou oba kontinenty znázorněny s hypotetickými oceánskými proudy (modře) a průměrnými teplotami (červeně). Klikněte pro zvětšení.

Zdroj: Geochemistry, Geophysics and Geosystems magazine; NASA


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *