skokanský můstek
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Studie expertů z univerzity ve Waterloo poukazuje na skutečnost, že by v budoucnu pouze jedno z předchozích 21 pořadatelských míst mohlo bezproblémově hostit zimní olympijské hry. Kvůli rostoucím globálním teplotám tak může být problém najít vhodná hostitelská města s dostatkem sněhu.


Vědci na problém upozornili právě v době, kdy se sportovci připravují na únorové hry v Číně, které proběhnou na umělém sněhu. Problém se ale může týkat i jinak tradičních míst, jako je třeba Vancouver nebo Pchjongčchang. Pokud zůstanou globální emise skleníkových plynů na své současné trajektorii, mohou se i tyto lokality proměnit do konce století v místa zcela nevhodná pro hostování zimní olympiády.

Zpráva také uvádí, že ani Alpy nemusí zůstat zárukou bezproblémové olympiády, přestože v Evropě emise skleníkových plynů klesají. Do poloviny století zůstane spolehlivým hostitelem pouze francouzské Albertville ve výšce 2 100 metrů nad mořem, kde se hry konaly v roce 1992.

Související:  Země odráží méně slunečního světla. Zatím není jasné, zda jde o dlouhodobý trend

Výzkumníci vycházeli z aktuálního trendu vývoje teplot a navrhli čtyři indikátory, které ovlivňují kvalitu zimních sportů – nevhodné teploty, déšť, mokrý sníh a málo sněhu. Zjistili tak, že se během posledních padesáti let frekvence nevhodných podmínek v místech, kde se dříve hry konaly, neustále zvyšuje a tento trend bude pravděpodobně pokračovat.


Vliv nevhodných podmínek ilustroval letošní Světový pohár v alpském lyžování v Záhřebu. V důsledku vysokých teplot a nedostatku sněhu museli pořadatelé závod po devatenácti jízdách zrušit. Příkladů z nedávné minulosti je ale více. V roce 2010 na olympijských hrách ve Vancouveru dopravoval sníh na závodní tratě vrtulník a v roce 2014 v Soči uchovávali pořadatelé tuny sněhu z předchozí zimy pro případ nouze. Taková řešení jsou samozřejmě extrémně nákladná.

Související:  Varovné signály grónských ledovců. Podle vědců nastal bod zlomu

Peking aktuálně čelí kritice kvůli rostoucím obavám o životní prostředí. V místech, kde letos mají soupeřit nejlepší sportovci světa, napadly během loňské zimy pouhé dva centimetry sněhu. Pořadatelé se tak spoléhají na umělý sníh. Odhadem k tomu bude potřeba 185 miliónů litrů vody.

Ještě v první polovině minulého století byla průměrná teplota v místě pořádání zimních olympijských her 0,4 °C, ve druhé polovině století se vyšplhala na 3,1 °C. Průměr za 21. století je už 6,3 °C.

Zdroje: tandfonline.com; theguardian.com


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *