Observatoř v Green Bank
Observatoř v Green Bank Foto: Green Bank Observatory, CC BY-NC-ND 2.0, Flickr

National Radio Quiet Zone (NRQZ), česky Zóna rádiového klidu, je v současném západním světě doslova unikátem a v lehce nadneseném smyslu i jakousi alternativou cestování časem. Oblast o velikosti 34 tisíc km² nacházející se ve Spojených státech amerických na území částí Západní Virginie, Virginie a Marylandu je totiž místem, kde obyvatelé nesmějí používat mobilní telefony, Wi-Fi a další bezdrátové technologie, jako je Bluetooth. Problém však představuje i mikrovlnná trouba. Důvodem je přítomnost gigantické observatoře, která je citlivá na jakékoliv rušení.


V centru NRQZ v Západní Virginii sídlí Green Bank Observatory provozující jeden z největších pohyblivých radioteleskopů na světě. Ten nese název Green Bank Telescope (GBT), přičemž jeho primárním úkolem je monitoring rádiových signálů z vesmíru. Jde o extrémně citlivé zařízení, které dokáže zachytit i ty nejslabší elektromagnetické vlny. Součástí zóny je také komplex Naval Radio Research Observatory sídlící nedaleko hranic s Virginií. Tato observatoř se zabývá výzkumem a experimenty spojenými s komunikačními systémy a signály. Z tohoto důvodu nemůže být její chod narušován běžnými přístroji z okolí.

Život v zóně rádiového klidu

V řídce obydlené oblasti kolem městečka Green Bank, jež leží v srdci Appalačského pohoří a zóny rádiového klidu, žijí místní obyvatelé jinak než zbytek Spojených států. Pokud byste chtěli okusit, jak se žilo v době před masivním nástupem moderních digitálních technologií, pak právě návštěva Green Bank a dalších sídel v okolí představuje jedinečnou příležitost a věřte, že Američané právě sem z tohoto důvodu míří.

Související:  Australská zakázaná oblast Woomera je velká jako Anglie. Testují se zde rakety a drony

Místní obyvatelé musejí žít bez mobilních telefonů, bezdrátového internetového připojení a dalších zařízení, která jsou dnes v domácnostech či obchodech samozřejmostí. Zakázaná je i mikrovlnná trouba a zapomenout můžete i na bezdrátové odemykání automobilů nebo televizní ovladače. Kabelové televizní vysílání zde ale funguje, stejně tak pevná telefonní linka. Internet není v oblasti NRQZ žádné tabu, ale v mobilním telefonu na něj zapomeňte, v oblasti kolem Green Bank se připojují pěkně postaru pomocí kabelové sítě nebo pevné telefonní linky.


Lidé, kteří v oblasti žijí, si ale na svůj úděl nestěžují. Ti, co se nechtěli nových technologií vzdát, se už odstěhovali a zbytek je naopak spokojený, že má klid od neustálého propojení s digitálním světem. A jako jedno z mála měst v jinak ekonomicky slabé Západní Virginii profitují z turistů, kteří chtějí na krátký čas uniknout od digitálního shonu. Návštěvníci zde vidí obyvatele, kteří nekoukají do mobilních telefonů za chůze a žijí tak nějak pomaleji. Dávají si třeba schůzky před radnicí v domluvený čas nebo jen tak klábosí před obchodem. Do zóny se však stahují i lidé věřící, že jsou rádiové vlny škodlivé pro mysl i tělo.

Související:  Volání divočiny nebo Xanax? Brutální útok ochočeného šimpanze připravil ženu nejen o obličej

NRQZ ale nabízí ještě jeden unikát. Kromě rádiového klidu jde o oblast s minimálním světelným smogem. Panují tak zde příhodné podmínky pro pozorování noční oblohy.

Oblast NRQZ je rozdělena do několika zón. Ta nejpřísnější se nachází kolem města Green Bank a žije v ní asi 8 000 obyvatel. Jedná se o zóny 1 a 2, v nichž se třeba nesmí používat ani digitální fotoaparát a fotit je nutné na kinofilm. Vzdálenější zóny 3 a 4 ovlivňují život přibližně 50 tisícům lidí, kteří už mohou například poslouchat lokální rádiové vysílání, ale mobilem si přesto nezavolají, vlastnit jej však mohou. Můžete zde vidět hlavně mladší ročníky, kteří vlastní iPhone a používají jej jako fotoaparát.

Střet dvou světů

Zóna rádiového klidu je celosvětovým unikátem a na první pohled by se mohlo zdát, že jde o zakonzervovanou časovou kapsli. Přesto zde musí fungovat jakési hlídky, jež kontrolují dodržování striktně daných pravidel. K pátrání po nežádoucích signálech používají speciální zařízení, které je dokáže detekovat. Většinou se však jedná o drobné přestupky.

Letos ale NRQZ přeci jen dostala možnost připojit se k internetu bezdrátově pomocí satelitního systému Starlink, jenž provozuje společnost SpaceX vlastněná Elonem Muskem. Technologie údajně dokáže koexistovat s observatoří, aniž by narušila její provoz.

Zóna rádiového klidu v USA ale přesto zatím zůstává nejen místem unikátního vědeckého výzkumu, observatoř má totiž na svém kontě objevy několika černých děr nebo neutronových hvězd, ale i oblastí, která láká lidi toužící po klidu a návratu k jednoduššímu způsobu života. Návštěva regionu pak mnohé turisty inspiruje k vlastnímu digitálnímu detoxu.

Galerie:



Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (3):

  1. Já ti dám „věřící, že jsou rádiové vlny škodlivé pro mysl i tělo“, hajzle jeden. Tyto věci jsou už dávno bezpečně dokázané, jen davy ignorantů to nechtějí slyšet.

    Způsob života, který stádní jedinci považují za kuriozitu, je pro mnoho lidí naprosto normální.

    1. Tak sem dej odkaz na konkrétní studie, které to dokazují. Líbí se mi jak lidé tvého ražení umějí jen nadávat a svoji pravdu prezentují bez konkrétních důkazů.

    2. asd: Tak hlavně, že tvrdneš u internetu! Nebo vlny neutralizuješ octem a alobalovou čepičkou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *