Lidé mají dlouhodobý symbiotický vztah s miliony mikroorganismů žijících v našich střevech. Nyní vědci zjistili, že toto soužití trvá již stovky tisíc let. Důkazem je 50 000 let starý neandrtálský exkrement, v němž biologové našli stopy po stejným mikrobech, které jsou přítomné i v útrobách moderních lidí. Studie vědců z Boloňské univerzity, která byla publikovaná v odborném periodiku Communications Biology, může do budoucna pomoci v boji proti některým civilizačním chorobám.
Vědci se rozhodli identifikovat ty druhy mikroorganismů, které dlouhodobě doprovázejí vývoj člověka. Předpokládají, že právě složení střevní mikroflóry může být spojeno s evolučními výhodami. Identifikace těchto organismů pak může pomoci při vývoji nových způsobů léčby některých nemocí. V každém z nás je totiž složitá spleť bakterií, virů a hub a věda stále více poznává, že vliv těchto organismů je na lidské tělo větší, než jsme dosud předpokládali. Zdá se, že střevní mikroflóra může ovlivňovat hladinu cukru v krvi nebo kvalitu spánku, ale existuje i možnost, že se podílí na vzniku některých nemocí, například cukrovky, rakoviny, roztroušené sklerózy, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby nebo depresí.
Biologové za tímto účelem shromáždili vzorky starověkých výkalů zhutnělých v půdě jeskyně ve Španělsku, o níž je známo, že ji tisíce let obývali neandrtálci. Analýza DNA mikroorganismů obsažených v exkrementech umožňuje zjistit, jaké organismy byly přítomny v útrobách těchto dávno vyhynulých lidských příbuzných.
Tým takto objevil mnoho společných bakterií, což naznačuje, že taková symbióza sahá až do doby před naším posledním společným předkem, tedy do období před vznikem Homo sapiens. „Analýzou starověké DNA se nám podařilo izolovat jádro mikroorganismů sdílených s moderními Homo sapiens. To nám umožňuje konstatovat, že k osídlení našeho střeva těmito mikroorganismy došlo před oddělením moderních lidí od neandrtálců, tedy zhruba před 700 000 lety,“ konstatovala pro portál New Atlas vedoucí vědeckého týmu Silvia Turroni.
Výsledek tak umožňuje pochopit, které složky střevní mikroflóry jsou nezbytné pro lidské zdraví, protože jsou nedílnou součástí našich organismů a současně jsou důležité z evolučního hlediska. V důsledku moderního způsobu života se snižuje diverzita naší střevní mikroflóry, což může vést k výše uvedeným onemocněním. Výsledky studie by do budoucna mohly přinést lepší představu o dietních opatřeních, aby nedocházelo ke ztrátě rozmanitosti těchto důležitých mikroorganismů.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.