Trachom je světově nejčastější příčina oslepnutí způsobená bakteriální infekcí, které se dá zabránit. V zemích třetího světa však stále představuje problém. Eliminovat tuto tropickou nemoc jako jednu z hlavních příčin poškození zraku se podařilo teprve ve dvou afrických zemích. Po Ghaně, která se trachomu zbavila v roce 2018, se stejného úspěchu povedlo dosáhnout v Gambii.
Zprávu o eliminaci trachomu v Gambii oznámila tento týden Světová zdravotnická organizace (WHO). Stalo se tak po desetiletích usilovné práce v boji s touto nemocí. Gambijská vláda a neziskové humanitní organizace strávily roky identifikací pacientů ve venkovských oblastech, aby zastavily šíření bakterií, které trachom způsobují.
Nemoc se snadno přenáší sekrety oka, nosu, krku nebo kontaminovanými předměty, typicky ručníky. I jedno poškrábání u oka tak může v konečném důsledku způsobit trvalou slepotu. Trachom také mohou přenášet mouchy.
Nemoc se nejprve projevuje svěděním očí, to se v průběhu let stává nesnesitelné. Oční víčka se otáčejí dovnitř, přičemž škrábou rohovku. Bolesti tak přetrvávají i po ztrátě zraku. Většina obyvatel odlehlejších afrických oblastí přitom netuší, že při včasném záchytu je možná léčba.
Podle WHO se nemoc šíří komunitně a bohužel je častá především u dětí. Ty mají tendenci se více zašpinit. Nicméně před dospělostí se vážnější příznaky nebo slepota neobjevují.
Za úspěchem v Gambii stojí několik faktorů. Nasazování antibiotik, provádění chirurgických zákroků a celkové zlepšení hygienických návyků dovedlo zemi ke kýženému cíli. Gambie tak chce být inspirací i pro ostatní země, které se s trachomem potýkají.
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.