Když se řekne španělské souostroví, většinou si představíme slunné Baleáry s Mallorcou, Menorcou a Ibizou nebo Kanárské ostrovy. Ostrovy Cíes jsou v hledáčku cestovatelů jaksi zapomenuté. A to je dobře.
Romantika na okraji Atlantiku
Jediné spojení se španělskou pevninou představuje krátká plavba lodí z Viga nebo z dalších okolních měst. Ostrovy ale z rušným městem na břehu Atlantiku ostře kontrastují. Civilizaci po krátké plavbě vystřídá klid a romantika. Ryzí příroda, ani ne desítka stálých obyvatel a šum obrovského oceánu, jehož pobřeží brázdí rybářské lodě, jsou dokonalou kulisou pro odpočinek od zbytku světa. Není divu, že jsou ostrovy Cíes chráněnou přírodní rezervací.
Už samotná cesta na hlavní ostrov Illa de Monteagudo je zážitek. Loď provází racci, kormoráni a výjimkou nejsou ani delfíni. Nádherné pobřežní scenérie ostrovů se snad všem cestovatelům vryly pod kůži. Pláž Rodas, vstupní brána ostrovů, je jakýmsi písečným obloukem, který Illa de Monteagudo dělí na dvě samostatné části. Moře vás tak bude obklopovat z východu i západu. Odtud se lze vydat po značených stezkách po celém ostrově, jenž láká především dokonalými výhledy. Vidět je samozřejmě i nedaleká španělská pevnina.
Při dobrém počasí nesmíte vynechat koupání v křišťálově čisté vodě plné života. Pro potápěče jsou břehy hlavního ostrova rájem a především oni využívají místní kemp – jediné ubytovací zařízení na souostroví. Strávit noc zde znamená pozorovat úchvatný západ slunce nad oceánem, poslouchat noční šumění vody a šelest místních živočichů a znovu sledovat, jak se sluneční kotouč objevuje nad Evropou.
Na souostroví Cíes nechybí majáky. Procházka ke kterémukoliv z nich je zážitkem, ale žádný cestovatel by neměl vynechat krátký výstup na Monte Faro. Právě odsud je západ slunce nejúchvatnější, současně je to jedno z posledních míst v Evropě, kde lze ještě vidět denní světlo. Zbytek kontinentu, kromě Islandu, Azor a přilehlého Pyrenejského pobřeží, již zahalila noc.
Jak se na souostroví Cíes dostat z Česka
Pomineme-li světovou pandemii a neustále se měnící protiepidemická opatření, tak doprava na ostrovy Cíes není vůbec složitá. Blízké třísettisícové město Vigo, kterému se mimochodem přezdívá „olivové město“ disponuje mezinárodním letištěm. Tam se sice z Prahy napřímo nelétá, ale s přestupem v Barceloně nebo Madridu je let celkem krátký a nenákladný. Z Viga pak na ostrovy míří výletní lodě v pravidelných intervalech a na plavbu není třeba rezervace.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.