Co si vybavíte, když se řekne Nizozemí? Proslulé hlavní město, výborné sýry, panoramata s větrnými mlýny a tolik oblíbená cyklistika. V neposlední řadě jsou pro Nizozemí typické obrovské lány tulipánů. Proč zrovna ony? Kdy stoupla jejich obliba? A kde přesně se na ně můžete podívat?
Jak to všechno začalo
Poprvé se tulipány do Nizozemí dostaly z Turecka koncem 16. století, jedná se tedy o mnohaletou tradici. Zájem o ně prudce rostl a stala se z nich móda. Protože jich však nebylo dostatek, staly se vzácnou a drahou záležitostí. Jejich pěstitelé pak byli velmi vážení a uznávání. Propukla mánie, která vyvrcholila mezi lety 1634 a 1637. Tomuto období se dnes říká tulipánová horečka. Ačkoliv se situace uklidnila, tulipány zůstaly oblíbené a staly se jakýmsi symbolem Nizozemí.
Ohromná květinová pole lákají rok co rok davy turistů. I když se obvykle mluví výhradně o tulipánech, jsou k vidění také narcisy a různě barevné hyacinty. Kvetou přibližně od začátku dubna do poloviny května. Nejpůsobivější show zažijete koncem dubna, přesný termín záleží samozřejmě na počasí a samotných květinách.
Kam za tulipány?
Míst, kam se za tulipánovou nádherou vydat, je mnoho. Všechna vám nabídnou nevšední podívanou. Jestli ovšem chcete skutečně silný zážitek, vydejte se do největšího květinového parku, který jinde v Evropě nemá obdoby. Navštivte zahradu Keukenhof.
Tato zahrada se rozkládá poblíž města Lisse a jeho rozloha činí neuvěřitelných 32 hektarů. Park je plný tajemných zákoutí, starých stromů, můstků a jedinečných cestiček. Veřejnosti je přístupný pouze v jarních měsících, kdy se rozzáří různě barevnými tulipány a dalšími cibulovými rostlinami. Letos se jeho brána otevřela 21. března. Zavírat se bude 19. května.
Jak se tam dostat?
Pokud jste zvyklí cestovat po vlastní ose, můžete vyrazit autem. Počítejte asi s osmi hodinami cesty od českých hranic. V případě, že se vydáte vozem, jste pány svého času a vaším cílem nemusí být jen návštěva tulipánové zahrady, ale třeba i nedaleký Amsterdam. Starosti s dálničními poplatky můžete hodit za hlavu, protože jak v Německu, tak v Nizozemí, je používání dálnic pro osobní vozy bez poplatku. Další možností je využití některého z pravidelných spojů hromadné dopravy. Zda si vyberete autobus či letadlo, už je na vás. Letadlo vám může ušetřit spoustu času a vyplatí se obzvlášť, když budete cestovat pouze s příručním zavazadlem. Do Keukenhofu se pak dostanete autobusem, který vyjíždí z města Leiden, kde se můžete také ubytovat.
Galerie:
Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.