krvavý déšť
Ilustrační foto. Zdroj: HippoPx

Krvavý déšť je zmiňován již v Bibli. Podle ní se jedná o předzvěst něčeho velmi zlého – události, při které bude prolita spousta krve. Není se čemu divit, že právě takto si dříve lidé krvavý déšť vysvětlovali. Koneckonců, tento jev by pravděpodobně vyděsil mnohé i v dnešní době. Je ale krvavý déšť opravdu skutečný? A pokud ano, jaké je jeho vědecké vysvětlení?


Výskyt krvavých dešťů

Odpověď na první otázku zní ano – krvavý déšť je skutečný. Samozřejmě ne doslova, nejde totiž o krev. Déšť ji pouze připomíná, jelikož má krvavě rudé zbarvení.

Krvavý déšť se jednou za čas zkrátka objeví a zemi zaplaví proudy rudé vody. Může trvat jen pár hodin, ale i několik dní. Do 17. století byli lidé tímto jevem tak vyděšení, že když k němu došlo, v panickém strachu ze sebe doslova strhávali oblečení nasáklé domnělou krví. Později začaly první snahy tento jev vědecky vysvětlit.

rudý příliv
Po krvavém dešti je voda zbarvená do ruda. Foto: Pixabay

Poslední zaznamenané případy krvavých dešťů pochází z Indie. Zvláštní jev se zde objevil hned dvakrát po sobě – v roce 2001 a 2012, což bylo v podstatě poměrně nedávno.


Že by mimozemské mikroorganismy z komety?

Jak už to tak ve vědě bývá, rané pokusy o vysvětlení tohoto jevu končily nezdarem. Prvními teoriemi byly totiž poněkud absurdní vysvětlení jako například, že barvu mají na svědomí motýli, kteří v dešti uhynuli, a barvivo z nich se pak deštěm šířilo dál.

Postupem času se odborníci začali tímto jevem zaobírat poněkud seriózněji. Asi největší pozornost mu věnoval indický vědec Godfrey Louis. Ten provedl se zachycenou rudě zbarvenou dešťovou vodou v roce 2001 laboratorní testy.

Související:  Krvavý vodopád v Antarktidě připomíná jatka

Podle Louise byly v tekutině objeveny mikroskopické částice, které postrádaly klasickou DNA, avšak i přesto se dokázaly rozmnožovat. Dokonce se tak dělo i při teplotě 315 °C, což je pro pozemské buňky opravdu nezvyklé.

Vědec byl kvůli svým objevům přesvědčený, že byl krvavý déšť způsoben rozpadem komety v zemské atmosféře. Ta měla obsahovat mimozemské mikroorganismy, které se po rozpadu komety rozprostřely v mracích a následně způsobily rudý déšť. Není divu, že takové tvrzení vyvolalo kontroverzi a přimělo další vědce začít se tímto jevem zabývat.

Vysvětlení krvavého deště není tak divoké

Louisovo tvrzení bylo brzy vyvráceno, ačkoliv podobně šílených teorií se ještě pár ukázalo. Podle jednoho vědce měly rudý déšť na svědomí červené krvinky hejna netopýrů, které ve vzduchu zabil meteorit. Ačkoliv stát se může skutečně ledacos, toto neznělo moc reálně.

Nakonec se ukázala i trochu reálnější vysvětlení, která mají tento jev pravděpodobně na svědomí. Podle jednoho se může jednat o rudý písek z pouští, který vítr zanesl z jiných částí světa do míst, kde se obvykle nenachází. Další možností je, že se jedná o červené řasy, které cestují v mracích přes celý svět. Právě tyto řasy byly v rudém dešti v Indii také nalezeny.



avatar

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *