Muž jménem Joseph Carey Merrick, více známý jako sloní muž, byl už od svého dětství považován za nejošklivějšího člověka světa. Trpěl totiž velkým množstvím tělesných deformit, které pokrývaly většinu těla. Přestože jeho zevnějšek nebyl zrovna pohledný, uvnitř byl Merrick normálně uvažující a chytrý muž. V dospělosti už se dokázal se svou deformací vyrovnat, avšak v dětství kvůli ní dost trpěl.
Hrůzné deformity jsou dodnes záhadou
Merrick se narodil roku 1862 v Anglii. Prvních pár let života vypadal jako každé jiné a především zdravé miminko. Až poté se začal jeho vzhled měnit. Dosud drobné a roztomilé dětské rty se nafoukly, kůže zvrásněla a získala nepřirozený šedý odstín. Na čele se mu vytvořila kostnatá boule a velká část hlavy začala nekontrolovatelně růst.
Abnormálně růst začaly také obě nohy – vypadaly, jako by se nafoukly. Totéž se stalo i s jeho pravou paží, zatímco normální levá jen zdůrazňovala změny, kterými tělo nebohého chlapce procházelo. Všechny tyto deformity se v průběhu let jen zhoršovaly.
Jeho stav nedokázal v té době nikdo lékařsky vysvětlit. Až ve 20. století přišli lékaři s teorií, že Merrick trpěl neurofibromatózou, což je onemocnění, které ovlivňuje nervovou soustavu a zapříčiňuje vznik nádorů. Později se začali domnívat, že se jednalo o Proteův syndrom, který má na svědomí nekontrolovatelný růst tkání. Avšak testy DNA z Merrickových vlasů a kostí byly neprůkazné, takže jeho stav zůstává záhadou dodnes.
Těžké dětství
Kromě těchto deformit si Merrick ještě jako chlapec poranil kyčel. Následkem toho nedokázal normálně chodit a do konce života si musel pomáhat hůlkou. A jako by toho už tak nebylo dost, v pouhých 11 letech přišel o matku, což navzdory všemu, co prožil, popsal jako největší neštěstí svého života.
Merrick si byl se svou matkou velmi blízký a po její smrti se cítil naprosto sám. Ostatní děti si z něj kvůli jeho vzhledu utahovaly a ani jeho otec s ním neměl příliš dobrý vztah. Naopak, od doby, kdy si našel novou ženu, která malého Merricka nesnášela, jeho vztah k synovi ještě ochabl a chlapec začal svůj život vnímat jako „dokonalé utrpení“.
Když přestal chodit do školy, začala od něj nevlastní matka požadovat, aby nosil domů příjem. Ve 13 letech proto začal pracovat v továrně na cigarety, kde vydržel následující 3 roky. Poté už mu zhoršující se deformace ruky bránila v manuální práci pokračovat. Následně se snažil vydělávat domovním prodejem, avšak jeho vzhled a potíže s řečí bránily jakémukoliv většímu úspěchu.
Než předčasně zemřel, ještě si dokázal život užít
Jednoho dne Merricka otec surově sbil a tak v tu dobu už jako mladý muž svůj domov definitivně opustil. Nakrátko se chlapce ujal strýc a poté strávil čtyři roky v chudobinci. Nakonec ho napadlo, že by mohl využít své deformace k výdělku. Našel si proto práci v panoptiku, kde vystupoval jako sloní muž – napůl člověk, napůl slon.
Merrick s panoptikem procestoval Evropu, avšak nakonec byl novým manažerem okraden a vyhnán na ulici. S pomocí několika milých lidí se následně vrátil do Londýna, kde potkal doktora Travese. Ten se sloního muže ujal – z lékařské zvědavosti ho důkladně vyšetřil a snažil se přijít jeho deformacím na kloub.
Merrick a Traves se brzy spřátelili a lékař svému příteli nabídl doživotní ubytování v nemocnici. Nebylo to sice klasické bydlení, ale Merrick ho vděčně přijal. Traves slonímu muži dokonce domluvil rande s ženou, která na něj byla milá a laskavá, což mu bylo do té doby od žen naprosto cizí. Poslední roky si zkrátka Merrick užil šťastný a téměř obyčejný život. Přesto se však jeho zdraví dále zhoršovalo.
Nakonec roku 1890 v pouhých 27 letech zemřel. Příčinou úmrtí byl spánek vleže, což mu však jeho velká a těžká hlava dobře neumožňovala. Ve spánku se mu proto zlomil vaz.
Galerie:
Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.