Adam Walsh
Adam Walsh. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Slovo vražda evokuje ve většině z nás pocit tragédie vůči nevinnému. Jedná-li se však o dítě, je tento pocit o to intenzivnější. Před čtyřiceti lety Spojené státy americké zasáhla vlna zděšení. Z tohoto světa byl násilně odebrán šestiletý chlapec. Za svůj krátký život toho příliš prožít nestihl, o to víc však jeho tragický osud změnil životy jiných. Jeho smrt pomohla otevřít oči společnosti, která začala aktivně řešit otázku zneužívání dětí.


Nevinná duše

Adam John Walsh se narodil 14. listopadu 1974 v Hollywoodu. Víc toho o něm napsat nejde, zemřel totiž dřív, než stihl vrýt záznamy do své knihy života. Bylo to nevinné dítě, které zemřelo rukou šílence.

Osudných pár minut

Stalo se to v pondělí 27. července 1981 kolem oběda. Malý Adam šel se svojí matkou Revé do nákupního domu Sears. Jeho pozornost upoutaly automaty s počítačovými hrami. Žadonil, aby si zde mohl s ostatními dětmi zahrát. Matka nakonec souhlasila. Ale jen na chvilku, dodala. Nemohla tušit, že mezitím, co kupuje stolní lampu, její syn svádí bezradný boj o život.

Revé se z obchodu vrátila za pouhých sedm minut. Adam ale nikde nebyl. Hledala, volala, ptala se, kde mohla. Ale po hochovi jako by se slehla zem. Od zaměstnance obchodního centra se nakonec dozvěděla, že se několik chlapců popralo a byli vykázáni pryč. Zmatený Adam tak šel zřejmě se skupinou cizích dětí ven, a když se ostatní rozprchli, zůstal zcela sám.


Záhadné zmizení

Co se dělo dál, je dodnes nejisté. Nejbližší vysvětlení událostí nabídl až sám vrah. Faktem ale je, že dva týdny po chlapcově zmizení byla ve špinavé stoce nalezena useknutá dětská hlava. I přes fázi rozkladu bylo jasné, že se jednalo o Adama. Měl být prý udušen jen pár dnů před hrůzným nálezem.

Za celé vyšetřování byli předními favority dva vrazi, Ottis Elwood Toole a Jeffrey Dahmer. Zatímco Dahmer svoji vinu zarytě odmítal, Toole se sám přiznal. Zatčen byl pro podezření ze žhářství, pak se ale rozpovídal. Přiznal se k mnohým vraždám. Nakonec dodal: „A zabil jsem i toho malýho kluka z obchodního domu“.


Vrah Ottis Elwood Toole:


A začal popisovat, co se onoho dne údajně stalo. Adama skutečně našel před vchodem, zmateného a vystrašeného. Nabídl mu tak útěchu a ve svém autě dokonce hračky a cukroví. Důvěřivý chlapec s „hodným pánem“ šel. V tu chvíli Toole nastartoval vůz a začal z místa únosu unikat.

Adam byl vyděšený, začal se tak bránit, kopal kolem sebe, snažil se otevřít dveře auta. Situací vykolejený Toole mu uštědřil ránu pěstí do obličeje, aby chlapcovu hysterii zastavil. Efekt byl zcela opačný, Adam bojoval o svoji svobodu, jak mu síly stačily. A tak jej vrah začal dusit. Když hoch ztichl, pokračoval v jízdě směrem ke svému domu.

Jenže po chvíli Adam znovu procitl. Toole tak chvatně sjel ze silnice na opuštěnou polní cestu a tam jej uškrtil bezpečnostním pásem. Proč mu následně usekl hlavu mačetou a odhodil ji, kdo ví. Kdo vidí do hlavy vrahovi v záchvatu moci nad obětí? Zbytek těla údajně spálil.

Vina dlouhé roky nejistá

Během vyšetřování však došlo k řadě pochybení, ztratily se některé usvědčující důkazy, objevily se nesrovnalosti ve výpovědích a to i v té Tooleově. Zcela neseděla ani odhadovaná doba úmrtí. On sám své přiznání následně stáhl. Byl tím ostatně mezi detektivy známý. Přiznal se ke všemu, co ho napadlo, a pak to odvolal. Jen jeho zábava pro zmatení vyšetřujících.

Byť bez soudní podpory, byl i tak celé dlouhé roky považován za Adamova vraha. Na smrtelné posteli svůj čin potvrdil. Roku 1996 zemřel ve vězení ve věku 49 let. Odpykával si zde doživotní trest za jiné vraždy.

Obroda společnosti i zákona

Adamova smrt však nebyla zapomenuta. Vzbudila neuvěřitelný příval soucitu a sounáležitosti. Pomohla také k osvětě na poli zneužívání dětí. Vznikla řada organizací, programů i zákonů, které bojovaly za bezpečnost dětí v ulicích. Významnou roli zde sehráli rovněž Adamovi rodiče, Revé a John Walshovi, kteří přijali boj za ochranu dětí jako své životní poslání.Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts

Komentáře (2):

  1. Odpovědnost za smrt maji i rodiče děti se maji pořad poučovat že s cizím člověkem se nikam nechodí

  2. Za vraždu dítěte trest smrti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *